Turizmi rural në Galicia

Bërja e turizmit rural në Galicia është një mënyrë tjetër për të njohur këtë rajon të bukur të Spanjës veriore përveç vizitës në qytetet e saj të mëdha. Sepse, nëse këto janë të bukura dhe monumentale, Galicia rurale Ajo ofron peisazhe të mrekullueshme dhe kontraste midis maleve dhe detit që nuk do t'ju lënë indiferentë.

Fshatrat e vendosura në lartësi të mëdha, fshatrat e bukura të peshkimit dhe vendet me veçoritë e tyre përbëjnë gjithçka që mund të gjeni duke bërë turizëm rural në Galicia. Nëse jeni të interesuar për rekomandimet tona, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Vende idilike për turizmin rural në Galicia

Ne do të fillojmë rrugën tonë përmes Galicia rurale duke vizituar peisazhet e bollshme të Ribeira Sacra dhe pastaj të ndryshojë provincën dhe skenën. Le të fillojmë udhëtimin tonë.

RIbeira Sacra

Siç ju thamë, kjo zonë, e vendosur midis veriut të provincës së Orense dhe jugut të Lugos, karakterizohet nga peisazhet e saj imponuese. Midis këtyre Kanione sil, të cilat rregullojnë gjurmën e këtij lumi dhe gjithashtu gjarpërin e një Cubela.

Shtrati i lumit shkon midis mureve të mëdha malore dhe ju mund ta lundroni atë përmes katamaranit. Por gjithashtu mendoni për peizazhin mbresëlënës nga pikëpamjet e ngritura për këtë qëllim.

Përveç kësaj, në këtë zonë, e cila është gjithashtu e famshme për të Verërat, ju mund të gjeni qytete historike si Monforte de Lemos, me lagjen e tij të jashtëzakonshme hebreje dhe qytetin mesjetar. Por edhe me monumente fetare si ajo manastiri i San Vicente del Pino dhe civilët si madhështore Kolegji i Zojës së Antigua, i pagëzuar si "Thescorial Galician" si për stilin e tij Herrerian ashtu edhe për dimensionet e tij spektakolare.

Zoja e Antigua

Kolegji i Zojës së Antigua në Monforte de Lemos

Los Ancares

Kjo zonë ndodhet midis shtretërve të lumit Navia, në Asturias, dhe Sil, ne Galicia. Ka një shtrirje të gjerë sepse, përveç kësaj, shkon nga pjesa lindore e Lugo deri Leonese Bierzo. Shtë një zonë malore që ka arritur të ruajë traditat e saj.

Më karakteristikat e tyre janë të ashtuquajturat pallozat. Bëhet fjalë për konstruksione ovale ose rrethore me mure të ulëta dhe të mbuluara nga një çati konike e bërë me kërcell thekre. Origjina e saj është para-romake, më saktësisht kelte, dhe ato janë përdorur si strehim deri në shekullin e XNUMX-të.

Nëse dëshironi të shijoni këto ndërtesa kurioze, mund të udhëtoni për shembull në Cebrero, një fshat i Lugos që është më shumë se XNUMX metra i gjatë. Shtë qyteti i parë i Rruga e Santiagos në Galicia dhe kisha e saj para-romane e Santa María gjithashtu shquhet.

El Ribeiro, një tjetër vizitë thelbësore nëse bëni turizëm rural në Galicia

Ky rajon është i vendosur në provincën e Lutuni dhe e ka kapitalin e saj në Ribadavia. Ajo lahet nga disa lumenj si Miño ose Arnoia dhe është gjithashtu i famshëm për të Verërat. Në fakt, ju mund të vizitoni një nga kantinat e shumta të verës.

Isshtë gjithashtu një ide e mirë të qëndroni në një nga shumë Spas. Por është gjithashtu një zonë e mbushur me monumente. Midis tyre spektakolare Manastiri trappist i Santa María la Real de Oseira, origjina e të cilit daton në shekullin e XNUMX-të dhe kisha e të cilit ka stilin karakteristik romanik ogival.

Pamje e Los Ancares

Los Ancares

Nga ana e saj, në Ribadavia mund të shihni kalaja e Sarmientos; qyteti i vjetër me mbetjet e lagjes hebraike; kishëz para-romane e Shën Xes de Francelos dhe kompleksin monumental që përbëjnë Shenjtërorja e Zojës së Portalit dhe Kisha e Santo Domingos. Më në fund, në Sierra del Suido mund të shihni ndërtime të tjera të veçanta: kasollet. Ato janë strehëza të vogla prej guri dhe kashte që barinjtë i mbronin nga të ftohtit.

Lusense e Mariçës

Siç sugjeron emri i saj, ajo mbulon një brez të bregdetit të provincës së Lugo që shkon nga Ribadeo lart Vicedo, afërsisht. Ylli i madh i kësaj zone është Plazhi i katedraleve, një nga atraksionet më të mira të turizmit rural në Galicia.

Ky monument natyror gjendet në famullinë e Devesa, që i përket këshillit të Ribadeo. Dhe përbëhet nga një seri shkëmbinjsh të mëdhenj, të formuar si harqe që duken si ato mbështetëse fluturuese të pranishëm në tempujt e mëdhenj gotikë. Dhe gjithashtu përmes shpellave dhe korridoreve të rërës midis blloqeve prej guri kolosal. Nëse e vizitoni, duhet të shkoni kur ka baticë, pasi është koha më e mirë për të vëzhguar madhështinë e saj.

Por plazhi Catedrales nuk është tërheqja e vetme në Mariña Lucense. Në Ribadeo ju keni shtëpi të bukura indiane si Kulla Moreno dhe grykëderdhja e grykëderdhjes së Eo. Nga ana e saj, në Cervo mund të vizitoni muzeun kushtuar historikut Qeramika Sargadelos; në Çerdhe është Porta Carlos V dhe në Xove disa kalatë kelte të tilla si ato të Illade y Coto de Velas.

Bregu i Vdekjes ose da Morte

Tashmë në provincën e La Coruña ju keni një tjetër nga vendet më simpatike në Galicia rurale. Costshtë Costa da Morte që përfshin pikën më perëndimore të tokës në Evropë. Ajo është e vendosur në Kepi ​​Fisterra, një vend mbresëlënës që ofron pamje spektakolare të vetë bregdetit me plazhet e tij të thyer dhe një perëndim unik dielli.

Kosta da Morte

Kosta da Morte

Por është gjithashtu një zonë e pasur me mbetje megalitike si ajo dolmenët e Dombate dhe castro de Borneiro. E gjithë kjo pa harruar fshatrat e bukura të peshkimit që e përbëjnë atë. Për shembull, Camariñas, Deve, Muxia ose Muxía y Lidhja. Me pak fjalë, një territor plot mite dhe histori legjendare që ju këshillojmë të vizitoni.

Rajoni i Valdeorras

Ne përfundojmë turneun tonë të turizmit rural në Galicia në rajonin e Valdeorras, që ndodhet në pjesën lindore të provincës së Lutuni. Alsoshtë gjithashtu një tokë pjellore në Verërat, por gjithashtu ka mrekulli si Parku Natyror i Sierra de la Enciña de Lastra, ku do të shihni edhe mbetje prehistorike.

Lokaliteti më i rëndësishëm i tij është Anija Valdeorras, e vendosur në pjesën më të thellë të luginës së Sil. Kjo vilë ka të shumta shtëpi madhështore, disa ndërtesa moderniste si Kazinoja dhe disa urat romake si ai që kalon lumin Galir. Lidhur me ndërtimet fetare, thekson kisha e san mauro, mbrojtës i qytetit. Në këtë, nderohet një imazh prej druri i Santo Cristo Nazareno, i cili, sipas legjendës, u gjet në lumë dhe nuk mund të pritej.

Si përfundim, ne kemi propozuar gjashtë zona të mrekullueshme për të bërë turizmi rural në Galicia. Asnjë prej tyre nuk do t'ju zhgënjejë pasi të gjithë kanë atraksione unike dhe të paharrueshme. Guxoni të njihni këto vende të Galicës magjike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*