Ushqimi tipik i Aguascalientes

La ushqimi tipik i Aguascalientes është shumë e pasur dhe e larmishme. Kjo është kryesisht për shkak të historisë së shtetit meksikan, por edhe produkteve të shumta të bujqësisë së tij dhe recetave stërgjyshore që datojnë në kohët para-kolumbiane.

Rrethana e parë që kemi përmendur lidhet me faktin se Aguascalientes u themelua si një ndalesë në rrugën që lidhte rajonin qendror me kryeqytetin e Zëvendës mbretëria e Spanjës së Re, domethënë me vetë Mexico City (këtu po ju lëmë një artikull për këtë qytet), e ndërtuar mbi të vjetrën TenochtitlanMe Ishte një territor gjigant që përfshinte zotërimet hispanike të Amerikës së Veriut, rajonin qendror të kontinentit, madje edhe ishullin e Kubës dhe ato afër tij. Por, pa u zgjatur më tej, ne do të flasim me ju për gjithçka që lidhet me ushqimin tipik të Aguascalientes.

Ushqimi tipik i Aguascalientes: Një sintezë e Meksikës

Nga ajo që sapo kemi shpjeguar, pjatat tipike të Aguascalientes janë një sintezë e gastronomisë meksikaneMe Shtë e vërtetë se është bërë në një mënyrë autoktone dhe duke shtuar më shumë përbërës. Por, para se të fokusohemi në ushqimin tipik të këtij shteti, le të flasim pak për historinë dhe veçoritë e tij. Jo më kot, gastronomia, toka dhe evolucioni historik janë të lidhura ngushtë.

Veçantia e Aguascalientes dhe marrëdhënia e saj me kuzhinën

Peizazhi Aguascalientes

Një peizazh i Aguascalientes

Siç po thoshim, Aguascalientes u themelua si një ndalesë në rrugë argjendi, e cila lidhte minierat e Zacatecas me Mexico CityMe Ndodhet pak në veri të zonës së Cekët, e cila kombinon rrafshnaltat dhe fushat e mëdha me malet deri në dy mijë metra të larta.

Shtë një rajon shumë pjellor, kështu që nuk kaloi shumë kohë që fermerët dhe tregtarët të vendosen atje, duke krijuar një sektor bujqësor të begatë. Falë tij, përveç kësaj, gastronomia e zonës u pasurua.

Klima e Aguascalientes vetë kontribuoi shumë në këtë. Paraqet temperatura të buta gjatë gjithë vitit, me mesatare rreth 17 gradë Celsius. Ata zakonisht nuk shkojnë nën pesë ose kalojnë tridhjetë. Nga ana e tij, shirat janë të pakta, por ka lumenj, diga dhe teknika të lashta të ujitjes që korrigjojnë këtë rrethanë.

Rezultati i gjithë kësaj është një bujqësi që prodhon misër, grurë, djegës, patate, domate, avokado, rrush dhe fasule, kryesisht. Të gjitha këto perime gjenden në gastronominë e Aguascalientes, si dhe mish prodhuar nga sektori i saj i fortë blegtoral. Rajoni ka tufa të mëdha bagëtish dhe derrash, por edhe dhi dhe dele.

Pasi t'ju kemi treguar për lëndët e para të ushqimit tipik të Aguascalientes dhe kushtet e tij të veçanta historike, ne do të përqendrohemi në pjatat e tij tipike, disa prej të cilave do t'i doni.

Enët tipike të Aguascalientes

Në shtet dhe kryesisht në kryeqytetin e tij, tradicionale darkat, të cilat, siç sugjeron emri, shërbejnë lloje të ndryshme të ushqime të lehta për darkë. Nga ana tjetër, këto janë shërbime të vogla të tacos, enchiladas, flautas, tamales, tostadas ose pozole, domethënë përgatitjet tradicionale në të gjithë Meksikën. Por më karakteristike për Aguascalientes janë pjatat për të cilat do të flasim më poshtë.

Pule San Marcos

Pulë e pjekur në skarë

Një pulë e gatuar tashmë

Gjithashtu i quajtur Pulë Aguascalientes, është një nga pjatat tradicionale të shtetit. Zakonisht përgatitet, siç sugjeron emri i tij, në FZona e San Marcos, e cila konsiderohet më e rëndësishmja në Meksikë. Kjo festë daton në 1828 dhe zhvillohet në një sipërfaqe prej nëntëdhjetë hektarësh.

Ndër tërheqjet kryesore të tij janë Kampionati Kombëtar Charrería dhe ngjarje muzikore. Por ikona e tij është Kopshti San Marcos, një vendkalim i bukur me balustra ku mbahen shumë akte të panairit.

Por, duke u kthyer te pula Aguascalientes, ajo përgatitet duke skuqur mishin dhe më pas duke shtuar një salcë të bërë me fruta. Kjo është një mrekulli e ëmbël që përmban sheqer, kanellë, pjeshkë, dardha, domate dhe kajsi. Pastaj gjithçka gatuhet së bashku dhe pjata është gati për tu shijuar.

Specat e mbushur në stilin e avokados

Specat e mbushur

Specat djegës Aguacala

El Kili Shtë një përbërës bazë në gastronominë meksikane. Kjo specie piper hahet në të gjithë vendin. Por Aguascalientes ka mënyrën e tij tipike për ta bërë atë që e dallon atë nga rajonet e tjera.

Për të filluar, është një djegës i madh që zbrazet brenda dhe mbushet. Produktet e përdorura për këtë janë mish lope dhe derri, qepë, biznaga, hudhër dhe guava që i japin një prekje të ëmbël. Sepse një nga tiparet karakteristike të specit djegës aguakalestens është ajo nuk kruhet.

Menudo, një tjetër ushqim tipik i Aguascalientes që duhet ta provoni

Gjellë menudo

E vogla

Edhe pse pamja e saj mund t’ju ​​japë disa shqetësime, ju sigurojmë se menudo është një pjatë e shijshme që duhet ta provoni nëse vizitoni Aguascalientes. Theshtë ekuivalenti i tonës drithërat, por me përgatitje të ndryshme.

Në të vërtetë, ajo ka pjesë të stomakut të lopës, por edhe kocka, këmbë, qepë rigoni, hudhër, speca djegës të tharë dhe domate. Me gjithë këtë, një salcë e njohur si supë barkuMe Prandaj, mos u shqetësoni kur vjen puna për ta shijuar këtë kënaqësi.

Birria

Birria

Birria, një klasik i ushqimit tipik të Aguascalientes

Kjo është gjithashtu një pjatë me mish. Shtë bërë me dele ose derri të gatuar në Barbecue. Pastaj shtohen koriandër, qepë dhe speca djegës. Me këta përbërës dhe lëngun që del nga mishi, përgatitet një supë të cilës i shtohet domate.

Por ajo që do t’ju ​​habisë më shumë është gatimi i tij. Shtë bërë në një enë metalike që futet në një pus të mbushur më parë me prush druri. Gjethet dhe toka Maguey vendosen sipër dhe lihen për rreth katër orë. Së fundi, mishi shërbehet së bashku me lëngun e sipërpërmendur dhe shoqërohet me të Tortilla misriMe Me pak fjalë, një pjatë po aq e shijshme.

Derr pinjoll i pjekur

Mish derri të pjekur

Carnitas derri të pjekur

Në fakt, derri pinjoll ose derri i ri është një mrekulli gastronomike që hahet në të gjithë botën. Pa vazhduar më tej, kjo pjatë është e famshme në të gjithë Castile (këtu është një artikull rreth qyteti kastilian i Toledos) Por njerëzit e Aguascalientes kanë mënyrën e tyre unike për ta marrë atë.

Pasi mishi të jetë pjekur, ai copëtohet dhe shërbehet i shoqëruar me të Guacamole të përziera me vetë lëngun e parë. Pasi të bëhet kjo, ata e konsumojnë atë në një pjatë ose brenda një taco. Siç e dini, kjo është një tortilla misri i mbushur dhe i mbështjellë. Si kuriozitet, ne gjithashtu do t'ju themi se kjo mënyrë e fundit e konsumimit është e shpeshtë për t'i dhënë fund festave të natës, kur është koha për të shkuar në shtëpi.

Gorditat e mbushura

I mbushur topolak

Një i mbushur topolak

Kjo pjatë e ka origjinën në ushqimin në rrugë, si p.sh Burritos ose, saktësisht, të tacosMe Sidoqoftë, është bërë një delikatesë e gastronomisë së Meksikës në përgjithësi dhe të Aguascalientes në veçanti.

Shtë bërë gjithashtu me bukë misri në formën e një tortilla. Pastaj mbushet me mish derri, pulë ose viçi dhe nxirjeMe Kjo e fundit është një sallatë e hollë që përgatitet me qepë, uthull, lakër dhe karotë. Së fundi, salca e ëmbël ose pikante shtohet për t'iu përshtatur darkës.

Thembëlsirat

Një krah djathi dhe guava

Flan djathi Guava

Smbëlsirat janë shumë të rëndësishme në ushqimin tipik të Aguascalientes. Midis tyre, ne mund t'ju citojmë rrotull krem ​​dhe gjalpë, ai condoche rrush të thatë dhe kokosit integruar ose llapë e veshit, e cila është një shumëllojshmëri e bukës së ëmbël.

Sidoqoftë, ne duam t'ju citojmë djath guana flan sepse është vërtet e shijshme. Përbërësit e tij janë vezë, qumësht i kondensuar, karamel dhe djathë krem. Por kontributi origjinal i zonës është guava, një frut i hollë që rritet me bollëk në Aguascalientes.

Pije tipike të Aguascalientes

Mead

Një gotë livadh

Ne nuk mund ta përfundonim turneun tonë mbi ushqimin tipik të Aguascalientes pa ju treguar për pijet e tyre. Ndër ata që nuk kanë alkool, ju këshillojmë të provoni livadh, e cila është nxjerrë nga maguey, një tjetër bimë e zakonshme në zonë. Dhe gjithashtu ai Uvate e ëmbël, e cila është bërë me rrush, kanellë dhe sheqer.

Nga ana e tij, ndër pijet alkoolike keni raki, likerë që rrjedhin nga ekstrakte frutash dhe raki. Por mbi të gjitha, kolonje, i quajtur edhe naten.

Shtë një pije me origjinë para-kolumbiane që është bërë nga fermentimi i nopal dhe dardha të tjera me gjemba. Në mënyrë tipike, dardhë me gjemba të kuqe, kështu që pija ka këtë ngjyrë. Për ta bërë këtë, lëngu i këtyre bimëve gatuhet për dy ose tre orë dhe më pas lihet të fermentohet për disa ditë. Rezultati është një nektar i ëmbël, i gazuar që ka shije të mrekullueshme.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga pjatat tipike të Aguascalientes, një shtet meksikan që ka një kuzhinë të shijshme dhe që sintetizon autoktonin me ndikime nga zona të tjera të vendit. Sidoqoftë, mund të përmendim shumë receta të tjera. Për shembull, pokolitë, të cilat bëhen me mish pule të bluar të gatuar si biftek dhe shërbehen me fasule dhe oriz. Ose edhe fileto me salcë morita chile, e cila është derri e shoqëruar me një salcë të atij lloji djegës dhe që ka nderin të konsiderohet pjata më pikante në shtet. Me pak fjalë, një pjatë tjetër e ushqimit tipik të Aguascalientes është mish tatemada, e cila ka speca djegës dhe nishan dhe, pas zierjes, shërbehet me oriz, fasule dhe, natyrisht, tortilla misri. A nuk mendoni se janë pjata të shijshme?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*