7 pjatat tipike të Meksikës që duhet t’i provoni

7 pjata tipike të Meksikës

Të flasësh për ushqimin meksikan, para së gjithash, të flasësh për një gastronomi të klasifikuar si Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit nga UNESCO. Kjo rrethanë do t'ju japë një ide për rëndësinë dhe pasurinë e Meksikës për sa i përket pjatave të tij dhe pse ne ju sjellim këtë përzgjedhje të 7 pjatave tipike meksikane që nuk mund t'i humbni.

Në fakt, ne po përballemi me një nga kuzhinat më të larmishme në botë, si për nga përbërësit, ashtu edhe për nga shumëllojshmëria e pjatave të saj. Mund të themi se çdo shtet dhe madje secili qytet ka kuzhinën e tij. Sidoqoftë, ne do të flasim me ju për ushqimin tipik të Meksikës në një kuptim të përgjithshëm, domethënë të atyre receta të zakonshme për të gjithë vendin.

Ushqimi tipik i Meksikës: Pak histori

Gastronomia aktuale meksikane është rezultat i sinteza e substratit para-kolumbian dhe trashëgimia spanjolle. Afrikës, Azisë, Lindjes së Mesme dhe madje edhe ndikimet Franceze i janë shtuar kësaj. Nga bota para-hispanike ajo ka marrë shumë nga përbërësit e saj. Për shembull, misër, djegës, fasule, domate, avokado dhe erëza të shumta si p.sh. papalo, epazote ose fletë e shenjtë.

Por të gjithë atyre u bashkuan edhe ata nga Evropa si p.sh. grurë, oriz, kafe dhe gjithashtu bimë aromatike si fletë dafine, qimnon, rigon, nenexhik ose koriandër. Ata madje erdhën me spanjollët mish të tillë si mish derri ose mish pule y fruta të tilla si portokalli, limoni ose banania.

Siç ju thamë, rezultati i gjithë kësaj është një kuzhinë e shënuar nga diversiteti midis shteteve të ndryshme që përbëjnë vendin Aztec. Nuk është e njëjta gjë të flasësh për gastronominë e Baja California sesa ta bësh atë për vetë Chiapas. Por të gjithë ushqimet tipike të Meksikës kanë një bazë të përbashkët. Mund të themi se e gjithë kjo bazohet në përbërës si misër, djegës dhe fasule, si dhe në të caktuar teknikat e kuzhinës ajo ndeshje.

Shtatë pjata që përbëjnë ushqimin tipik të Meksikës

Shumëllojshmëria e madhe e recetave që përbëjnë kuzhinën meksikane na e bën të pamundur t'i përmbledhim ato në një artikull. Prandaj, ne do të përqendrohemi në shtatë pjata tipike që mund t'i gjeni në çdo zonë të vendit, nga Sonora lart Veracruz (ne ju lejojmë këtu një udhëzues për këtë qytet) dhe nga Jalisco lart Quintana Roo. Prandaj, ne do t'ju prezantojmë propozimin tonë gastronomik nga Meksika.

Takot

Disa tacos del pastor

Takot e pastorit

Ndoshta ato janë pjata më popullor të Meksikës, deri në pikën që ata kanë kapërcyer kufijtë e tij dhe sot mund të gjenden kudo në botë. Ato janë aq të rëndësishme në kuzhinën e vendit sa ka krijuar popullsia e tij vendos fraza me ta. Për shembull, "të hedhësh një tako" është sinonim i të shkuarit për të ngrënë ose "në mungesë të dashurisë, disa pastorë tacos al."

Interesante, receta juaj nuk mund të ishte më e lehtë për t'u përgatitur. Eshte per tortilat me miell misri ose gruri brenda së cilës vendoset një përbërës. Dhe pikërisht këtu qëndron vlera e tacos sepse, varësisht nga ajo që ata kanë brenda, ato krijojnë një larmi të madhe pjatash dhe u jepen emra të ndryshëm. Por dy nga më të njohurat janë:

  • Takot e pastorit. Ne tashmë i kemi përmendur ato, por tani do t'ju tregojmë se nga ato përbëhen. Normalisht, mbushja e tij është mish derri i marinuar, edhe pse mund të jetë edhe mish viçi. Kjo marinadë përgatitet me erëza, achiote dhe djegës të kuq të bluar. Qepët, ananasi dhe koriandra janë shtuar gjithashtu, si dhe një larmi e salcave.
  • Takot e arta. Në rastin e tyre, mbushja bëhet me mish pule të copëtuar, fasule dhe patate. Ata skuqen në këtë mënyrë dhe më pas shtohen djathi i integruar, marule dhe salcë. Në disa zona, ato hahen të shoqëruara nga një salcë tjetër jeshile ose një lëng pule në të cilën janë zhytur.

Burritos dhe fajitas

Dy burritë

Burritos, klasike ndër ushqimet tipike të Meksikës

Edhe pse receta të tjera mund të merren parasysh, ato janë akoma takot e mbushura të produkteve të ndryshme. Zakonisht ato bëhen nga lloje të ndryshme të mishit, specave, qepëve dhe djegës. Përveç kësaj, ato zakonisht shoqërohen nga fasule të pjekura dhe garniturat e tjera.

Ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për kosadilas. Ata janë gjithashtu ëmbëlsira misri, edhe pse e veçanta e tyre është se djathi është pjesë e mbushjes së tyre. Sidoqoftë, nëse guxoni të provoni diçka më origjinale, kërkoni një që, përveç përbërësve tradicionalë, të mbart lule kungulli.

Mole, një tjetër klasik në mesin e ushqimit tipik të Meksikës

mol

Pllaka e nishanit

Në vendin Aztec, çdo lloj salce e bërë me djegës, speca dhe erëza të tjera merr emrin e mol. Nga kjo rrjedh ajo që bëhet me avokado dhe ato perime. Siç mund ta keni menduar, ne folëm për Guacamole, ndoshta salca më e njohur në Meksikë jashtë kufijve të saj. Si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se ajo daton që nga kohërat para-kolumbiane dhe se, për Mayans, ajo kishte një simbolikë erotike.

Sidoqoftë, në ditët e sotme, një lloj më specifik i salcës quhet mol që i përket me të drejtë ushqimit tipik të Meksikës. Shtë ai që bëhet edhe me spec djegës dhe erëza të tjera, por ka një vështrim çokollatë. Nga zgjatja, ajo quhet gjithashtu gjellë me mish ose perime të bëra me këtë salcë.

Megjithëse secili shtet ka recetën e tij, më i vlerësuari brenda Meksikës është ai nishan poblano. Aq popullore është bërë sa që, çdo vit, festohet në Puebla un festival kushtuar kësaj salce. Bëhet me lloje të ndryshme speci djegës, domate, qepë, hudhër, çokollatë të zezë dhe erëza. Nëse e provoni, nuk do të zhgënjeheni.

Gici Pibil

Pllaka e cochinita pibil një nga 7 pjatat tipike të meksikës

Cochinita pibil

Pibil është një term i Majave që është përdorur për t'iu referuar çdo ushqimi të përgatitur në një furrë dheu. Kjo ishte e njohur si gdp dhe nga këtu vjen emri i kësaj pjate. Fillimisht, ishte e popullarizuar në Gadishulli i Jukatanit, një tokë e çmuar ku mund të vizitoni ato që ju rekomandojmë në këtë artikull. Por ajo është përhapur në të gjithë Meksikën dhe madje edhe në të gjithë botën.

Përbëhet nga mish derri marinuar në akiote, një erëz që është përdorur gjithashtu në kohërat para-kolumbiane. Më pas, vendoset në një furrë toke ose të ngjashme, shoqëruar me qepë të kuqe, piper habanero dhe portokall të thartë. E gjithë kjo është e mbështjellë me gjethe bananeje për të parandaluar tharjen e saj dhe lihet të gatuhet brenda natës.

Logjikisht, kjo pjatë nuk bëhet më në një mënyrë kaq tradicionale, por gjithsesi është po aq e shijshme. Për salcën, jo vetëm që ndërhyn në akiot, shtohen edhe rigoni, qimnon, vaji i ullirit, uthulla dhe vetë lëngu i thartë i portokallit.

Eskamole dhe karkaleca

Pllaka e eskamoleve

Eskamole

Ne e përfshijmë këtë pjatë në mesin e ushqimit tipik të Meksikës sepse është pjesë e saj, por ju paralajmërojmë se, mbase, nuk doni ta provoni. Arsyeja është shumë e thjeshtë. Eskamolet janë larvat e milingonave me guralecë që janë ngrënë në vendin Aztec që nga kohërat para-kolumbiane. Nëse ju themi se thirren edhe ata "Havjar i Meksikës", ju mund të merrni një ide se sa të vlerësuar janë ata. Zakonisht hahen të skuqura dhe shoqërohen me vezë dhe erëza të tilla si epazote.

Nga ana e saj, ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për karkalecat. Eshte per karkalec të vogël Ata gjithashtu hahen të skuqur, madje edhe si aperitiv ose në tacos dhe quesadillas. Në çdo rast, të dyja rekomandohen për shije të guximshme.

pozole

pozol

Tavë me pozozë

Kjo e detyrueshme shkop Ai përfshin, përveç supës, bërthamat e misrit të varietetit të kacahuazintle, mishin e pulës ose të derrit dhe shumë përbërës të tjerë. Midis këtyre, për shembull, qepë, marule, lakër, rrepkë, avokado, djathë ose lëvore.

Dhe është se ju mund ta gjeni veten shumë lloje të pozolës. Sidoqoftë, ata të gjithë ndahen në dy kategori: Blanco, më e thjeshtë sepse ka vetëm misër dhe mish dhe pikante, më i përpunuar dhe që mund të ketë një aromë shumë pikante.

Ne gjithashtu duhet ta kërkojmë origjinën e saj në kohërat para-hispanike. Në fakt, emri i saj vjen nga Nahuatl tlapozonalli, që do të thotë "i zier" ose "me gaz", megjithëse teori të tjera sugjerojnë se ai ia detyrohet emrin e tij posoli, një term nga gjuha Cahita që mund të përkthehet si "gatim misri".

Dmbëlsirat: karamele me fasule

Një bukë misri, ëmbëlsira ndër 7 pjatat tipike të meksikës

Bukë misri

Ne nuk mund ta përfundojmë turneun tonë të ushqimit tipik meksikan pa folur për ëmbëlsira. Disa përkojnë me ata që njohim në vendin tonë. Jo më kot, ne tashmë kemi thënë që kuzhina meksikane ka një përbërës të fortë hispanik. Isshtë rasti i Churros, puding orizi, fritters o las jericallas, e ngjashme me kremin tonë.

Sidoqoftë, ëmbëlsirat e tjera janë vërtet autoktone. Një prej tyre është karamele me fasule, një produkt kaq i pranishëm në gastronominë e vendit Aztec. Isshtë bërë me qumësht, të verdhë veze, kanellë, sheqer, bajame të shtypura, arra dhe niseshte misri, përveç kësaj, natyrisht, nga fasulet e gatuara pa kripë.

Por ato janë gjithashtu shumë të popullarizuara leva, një lloj torte që përgatitet me ujë, mjaltë, kikirikë të pakripur dhe gjalpë. Ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për sapote e zezë, baza e së cilës është fryti i të ashtuquajturës pemë dhe që shoqërohet me vezë, kanellë dhe sheqer midis përbërësve të tjerë. Aroma e saj është shumë kurioze, çuditërisht e ngjashme me atë të çokollatës. Në fund, ne rekomandojmë bukë misri ose misër të freskët në kallirin. Për ta ëmbëlsuar, ai ka qumësht të kondensuar dhe kanellë së bashku me përbërës të tjerë si vezë, gjalpë dhe miell. Thjesht e shijshme.

Si përfundim, ne ju kemi thënë rreth shtatë pjatave që përbëjnë pikën kryesore të ushqim tipik për Meksikën. Sidoqoftë, ne mund të kishim përfshirë të tjerë si p.sh. supë me gëlqere, popullaritet Tamales, patate të skuqura Tortilla o las markezite. Shkoni përpara dhe provojini!

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*