Banja Mondariz

Llixhat më të mira në Spanjë

Zbuloni llixhat më të mira në Spanjë në këtë përzgjedhje me vende për t'u çlodhur me pajisje të shkëlqyera dhe ujëra mjekësorë.

Ushqim tipik i Francës

Ushqimi francez është sinonim i cilësisë dhe përsosjes. Konsiderohet si një nga gastronomitë më të rëndësishme në botë.

Marrakech

Udhëtoni për në Marrakech

Ne ju tregojmë se cilat gjëra mund të shihni në qytetin e Marrakech dhe gjithashtu ju japim disa këshilla themelore për të udhëtuar në këtë vend.

Qendra e Cangas de Morrazo

Cangas de Morrazo

Cangas de Morrazo ofron shumë për udhëtarin. Ne ju shpjegojmë gjithçka që keni për të parë, çfarë mund të bëni dhe çfarë duhet të provoni nëse e vizitoni.

Burimet e nxehta Chavasqueira

Burimet e nxehta në Ourense

Ne ju tregojmë se si të shijoni burimet e nxehta të shkëlqyera në Ourense, një qytet me burime të nxehta të shkëlqyera dhe pishina të jashtme natyrore.

Santander

Çfarë të shohësh në Santander

Ne do t'ju tregojmë të gjitha vendet me interes në qytetin e Santander, në Cantabria, me zonën e gjirit dhe qytetin e saj të vjetër.

Cádiz

Çfarë të shohësh në Cádiz

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni dhe të bëni në qytetin e bukur andaluzian të Cádiz, një nga më të vjetrit në Evropë.

Teide

Parku Kombëtar El Teide

Parku Kombëtar Teide është më i madhi nga Ishujt Kanarie. I gjithë parku është një thesar i jashtëzakonshëm gjeologjik, ...

Aeroporti i Kopenhagës

Aeroporti i Kopenhagës

Ne ju tregojmë të gjitha detajet në lidhje me aeroportin e Kopenhagës, një nga më të rëndësishmit në Evropën Veriore, i ofruar me shumë shërbime.

Cracovia

Hotele në Krakov

Ne ju tregojmë se cilët janë hotelet më të mirë në qytetin e Krakov dhe gjithashtu disa nga vendet me interes për të parë në qytet.

CaixaForum Barcelona

E vendosur në rrëzë të malit Montjuïc është CaixaForum, një qendër e parashikuar kulturore, sociale dhe arsimore ...

Kalaja Loarre

Kalaja Loarre

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në kështjellën e bukur Loarre, e vendosur në Huesca, duke qenë kështjella më e ruajtur në stilin roman në Evropë.

Bremen

Çfarë të shohësh në Bremen

Zbuloni atë që mund të shohim në qytetin e bukur gjerman të Bremenit, një qytet që është një vend i Trashëgimisë Botërore falë qytetit të tij të vjetër.

Kalaja e Edinburgut

Vizitoni kështjellën e Edinburgut

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni dhe të bëni në kështjellën e famshme Edinburg, një vizitë thelbësore e vendosur në kryeqytetin e Skocisë.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kryeqyteti Malajzia është porta hyrëse për në Azi, një qytet në rritje të vazhdueshme dhe karakterizuar nga kontrastet e tij.

Planetari i Madridit

I vendosur brenda Parkut Enrique Tierno Galvan, Planetari i Madridit është një nga qendrat kulturore më të vizituara ...

Bistrite

Çfarë të shihni në Bistrita, Rumani

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni në vizitën tuaj në qytetin e Bistrita, të vendosur në Rumani, në rajonin historik dhe popullor të Transilvanisë.

Plazhet e Korsikës

Plazhet e Korsikës

Ne ju japim një listë të plazheve më të mira në Korsikë, plazhe të bukura me rërë me ujëra të kristalta të vendosura në këtë ishull francez.

Alquezar

Çfarë të shihni në Alquézar

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet dhe bëhet në qytetin e Alquézar, të vendosur në Huesca, me një qytet të vjetër të bukur dhe shtigje shëtitjeje.

Cuenca

Çfarë të shohësh në Cuenca

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihet në qytetin e Cuenca, me shtëpitë e saj të famshme të varura, muzetë dhe hapësirat natyrore.

Fragas do Eume

Fragas do Eume, Pylli Atlantik Galik

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihni në Fragas do Eume, një park natyror me një pyll të Atlantikut që ndodhet në provincën e A Coruña.

Teatri Mérida

Teatri romak i Mérida

Në perëndim të Spanjës është Mérida, kryeqyteti i Extremadura, e cila u themelua nga Romakët në ...

Hotele të Lisbonës

Hotele të Lisbonës

Ne ju japim disa ide për të qëndruar në hotelet më të mira në Lisbonë, akomodime luksoze autentike që ofrojnë hapësira komode në vendet qendrore.

Korcula

Çfarë të shihni në Korcula

Zbuloni se çfarë të vizitoni dhe të shihni në ishullin kroat të Korcula, një parajsë e vogël që mund të vizitohet brenda pak ditësh, me një qendër të bukur historike.

Okate

Ochate ndodhet në zemër të Qarkut Treviño (Burgos) dhe katërmbëdhjetë kilometra nga provinca e Alava.

Kanali Narbonne

Çfarë të shohësh në Narbonne

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në qytetin francez të Narbonne, një vizitë në të cilën ju mund të shihni nga rrënojat romake në ndërtesat historike.

Katedralja Vitoria

E vendosur në pjesën më të lartë të kodrës në të cilën u vendos fshati primitiv i Gasteiz që ...

Banja Archena

Po i afrohemi verës dhe shumë prej nesh organizojnë pushime. A mund të udhëtojmë jashtë vendit apo këtë vit duhet ...

Muzeu Reina Sofia

Së bashku me Muzeun Prado dhe Muzeun Thyssen - Bornemisza, Muzeu Reina Sofía formon të ashtuquajturin trekëndësh të ...

zumaja

Çfarë të shohësh në Zumaia

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni në qytetin bask të Zumaia, një qytet me një qendër historike dhe peisazhe të bukura natyrore.

Puerta de Alcalá

Puerta de Alcalá

Një nga monumentet më emblematike të kryeqytetit të Spanjës është Puerta de Alcalá. Emri i tij nuk është ...

Strasburgu

Çfarë të shohësh në Strasburg

Ne ju tregojmë gjithçka mund të shihni në qytetin e bukur francez të Strasburgut, me katedralen e saj të vjetër, sheshet dhe Francën e Vogël.

Chueca

Chueca është një nga lagjet më të njohura në Madrid. Me një shpirt kozmopolit, ia ka borxh emrin e saj një ...

Grua që udhëton me aeroplan

overbooking

Kur bëhet fjalë për udhëtime me aeroplan, një nga problemet e shpeshta që udhëtarët shpesh përjetojnë është rezervimi i tepërt.

Tregu San Miguel

Tregu San Miguel në Madrid

Ne ju tregojmë gjithçka që Mercado de San Miguel mund t'ju ofrojë në zemër të Madridit, një hapësirë ​​gastronomike cilësore.

Kulla e Herkulit

Kulla e Herkulit

Ne ju tregojmë të gjitha detajet e Kullës së famshme të Herkulit, një far simbol i qytetit të A Coruña në bregdetin e Galicisë.

Segovia

Çfarë të shohësh në Segovia

Ne ju tregojmë vendet me interes që duhet të shihni në qytetin e Segovia, nga ujësjellësi i tij te Alcázar i bukur ose sheshet e qytetit të vjetër.

Kuriozitete të botës

Planeti ynë është kaq tepër i madh sa ka shumë kuriozitete në botë që na ndihmojnë të kuptojmë kulturën ...

Liqenet e Covadonga

Liqenet e Covadonga në Asturias

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni në zonën e Liqeneve Covadonga të vendosura në Picos de Europa, në Principatën e Asturias.

Parku Capricho

Një nga parqet më të bukur në Madrid dhe gjithashtu më pak i njohur është El Capricho Park. Ajo është rreth…

Paradoret në Galicia

Paradoret në Galicia

Po flasim për Paradoret që ekzistojnë në Galicia, një rrjet strehimesh që ndodhen në ndërtesa historike ose ndërtesa me interes të veçantë kulturor.

Si të vizitoni Parc Güell

Trashëgimia moderniste e Antonio Gaudí në Barcelonë është thjesht magjepsëse: Casa Batlló, Sagrada Familia, Casa Milà… Pa…

Shpellat e Drachit

Shpellat e Drachit

Ne ju tregojmë se si të arrini atje dhe gjithçka që mund të shihet në Shpellat e mirënjohura Drach në ishullin Mallorca, të vendosura në Porto Cristo.

Ora astronomike e Pragës

Ora Astronomike e Pragës është një emblemë, krenari dhe sharm kombëtar për qytetin. Numëroni ...

Kartmonedhat e botës

Ka shumë vende dhe për këtë arsye shumë monedha. Aq sa sot disa vende në Evropë ndajnë ...

Sun Metro Madrid

Zonat metro të Madridit

Çdo ditë mijëra njerëz marrin metronë e Madridit për të shkuar rreth kryeqytetit të Spanjës. Bëhet fjalë për…

Oborri i Luanëve

Oborri i luanëve

Ne ju tregojmë detajet që doni të dini rreth Patio de los Leones spektakolare që gjendet në Alhambra në Granada.

Kanalet e Venecias

Çfarë të shohësh në Venecia

Ne ju tregojmë pikat kryesore të interesit në qytetin e Venecias, një qytet i njohur për kanalet e tij dhe monumentet e tij të bukura.

Kalaja e Budës

Shijoni Kështjellën e Budës

Vizita në qytetin e Budapestit përfshin domosdoshmërisht një shëtitje nëpër Kalanë e Budës, e njohur gjithashtu si Pallati ...

Liqenet e Plitvicës

Liqenet e Plitvicës në Kroaci

Ne ju japim të gjitha detajet për të qenë në gjendje të vizitoni Parkun Natyror të Liqeneve Plitvice në Kroaci, një ambient me bukuri të madhe.

Festivali i dritës

Festivali i Dritës në Boimorto

Zbuloni gjithçka në lidhje me Festivalin e mrekullueshëm të Dritës në qytetin e Coruña të Boimorto, në një zonë rurale që merr jetë çdo shtator.

Kourion Qipro

Ring në vitin e ri në Qipro

Ju ende keni kohë për t'i dhënë vetes një largim të shkëlqyeshëm. Ring në vitin e ri në Qipro! Një udhëtim i paharrueshëm dhe më lirë sesa mendoni.

Hotele pa fëmijë

Karakteristikat e hoteleve pa fëmijë

Ne ju tregojmë të gjitha detajet e hoteleve pa fëmijë ose vetëm për të rritur, hapësira të specializuara në turizëm të orientuara nga të rriturit dhe çiftet.

Lacuniacha, natyrë që shkëlqen

Lacuniacha është emri i një destinacioni të veçantë dhe perfekt për të gjithë adhuruesit e natyrës. Isshtë një park i jetës së egër, kështu që nëse i pëlqeni, a ju pëlqen kafshët, por jo kopshtet zoologjike? Pastaj vizitoni parkun e jetës së egër Launiacha, në Aragon. Një parajsë natyrore!

Llixhat më të mira

Llixhat më të mira për relaksim

Ne ju japim disa të dhëna për llixhat më të mira dhe qytetet termale në Spanjë dhe në Evropë, me hotele për t'u vizituar dhe pushuar.

Andorra

Çfarë të shohësh në Andorra

Vendi i Andorrës është i famshëm për peisazhet e tij malore dhe vendpushimet e tij të skive, por ka më shumë atraksione, siç janë muzetë e tij.

7 valle tronditëse botërore

Folklori është tërësia e traditave kulturore të një populli që formon identitetin e tij dhe transmetohet nga brezi në brez ...

Pushime familjare

Si të organizoni një pushim familjar

Ne ju japim disa këshilla se si të organizoni dhe planifikoni një pushim të mirë familjar në mënyrë që të gjithë ta shijojnë atë në mënyrë të barabartë.

Planet me fëmijë në Madrid

Ata që do të kalojnë disa ditë me familjen në Madrid me siguri do të duan të bëjnë plane me fëmijët, pasi ...

Lundrim në muajin e mjaltit

Lundrim në muajin e mjaltit

Lundrimi është një alternativë e shkëlqyeshme për tu marrë parasysh për udhëtimet e muajit të mjaltit, pasi ofron shumë komoditete dhe destinacione.

Trujillo

Çfarë të shohësh në Trujillo

Trujillo është një qytet Extremaduran që ka një histori të shkëlqyeshme, prandaj ka pallate, kisha dhe një Kryebashkiak interesant të Plaza.

Qyteti Budapest

Shkojmë në Budapest për 40 euro

Nëse po mendonit të arratiseni për disa ditë, ky është shansi juaj më i mirë. Një fluturim për në Budapest për 40 euro dhe një strehim shumë më të lirë. Shkojme?.

Pallati Infantado

Pallati i Dukes of Infantado, në Guadalajara, është ndërtesa më e bukur në qytetin Castilian-La Mancha. Monumenti i deklaruar ...

Monumentet e Romës

Monumentet kryesore të Romës

Monumentet e Romës janë shumë të shumta dhe pa dyshim që duhet të bëhet një listë në mënyrë që të mos lihet pas në udhëtimin për në qytet.

Doganat e Guatemalës

Amerika është një kontinent i pasur me kulturë dhe histori dhe pjesa qendrore ka një trashëgimi të mrekullueshme të Majave që nuk është e kufizuar në Meksikë, si disa Guatemala me mendje mungon është një tokë e pasur me tradita dhe zakone, disa me origjinë para-hispanike, të tjerët trashëguar nga Spanja Befasohuni me ta!

Udhëtoni për në Ibiza

Fluturoni për në Ibiza për vetëm 8 euro

Shtë një ofertë që fluturon dhe nuk është thënë më mirë. Për shkak se një udhëtim në Ibiza për 8 euro, vajtje-ardhje, nuk është gjithmonë i dukshëm. Trajtoje veten!

Zakonet kubane

Si rezultat i përzierjes së kulturave, në një proces që zgjati disa shekuj, një kulturë unike lindi nga një e madhe ...

Australi

Zakonet australiane

Zakonet e Australisë kanë shumë të bëjnë me Anglinë, pasi është një vend i kolonizuar me shumë emigrantë dhe një përzierje kulturash.

Zakonet gjermane

Zakonet gjermane

Doganat e Gjermanisë na tregojnë shumë për stilin e tyre të jetës dhe karakterin e gjermanëve, diçka e rëndësishme për të udhëtuar atje.

Zakonet e Koresë së Jugut

  Për disa kohë tani, mbase një dekadë tani, Koreja e Jugut ka qenë në hartën botërore të kulturës popullore. Pse Për shkak të stilit tuaj muzikor, do të shkoni në Korenë e Jugut? Ju me siguri e doni dramën dhe k-popin, por para se të shkelni atje, si thoni të mësoni diçka për zakonet koreane?

Kulla Eifel

Doganat e Francës

Kur përgatisim një udhëtim ka shumë gjëra për të cilat duhet të mendojmë në mënyrë që gjithçka të shkojë si ...

Irlandë

Zakonet irlandeze

Zakonet e Irlandës janë shumë të pasura dhe të larmishme, të përziera kryesisht me kulturën antike kelte që ende mbijeton.

Doganat e Argjentinës

Argjentina është në thelb një vend i imigrantëve, megjithëse gjeografia e saj është aq e gjerë sa që varësisht nga vendi ku shkoni do të jeni në gjendje të bini në kontakt me doganat që po shkoni në Argjentinë dhe doni të dini pak më shumë? Pastaj njihni disa nga zakonet, ushqimet, pijet tipike, qëndrimet dhe zakonet e tyre.

Doganat e Japonisë

Japonia është destinacioni im i preferuar, mund të them se vendi im në botë pas vendit tim të lindjes. Unë e dua Japoninë, aq shumë sa kam qenë me pushime këto tre të fundit. A do të shkoni në Japoni? Pastaj mësoni rreth zakoneve më të rëndësishme japoneze për të ditur si të reagoni ndaj tyre. Dhe cilat nuk mund t’i bësh!

Gastronomia e Meksikës

Kur bëhet fjalë për ushqimin, meksikanët kanë një thënie që thotë "bark i plotë, zemër e lumtur". S'ka rëndësi…

Halloween

Traditat e Sh.B.A.

Filmat dhe serialet amerikane na kanë treguar zakonet e popullit amerikan në raste të panumërta. Ne ndoshta mund të ...

Gastronomia e Italisë

Gastronomia e Italisë

Gastronomia e Italisë ka pjata që kanë shkuar nëpër botë me popullaritetin e tyre dhe me të tjerët që janë po aq të shijshme.

Gastronomia e Francës

Franca ka një gastronomi legjendare, më shumë se e gatshme t'ju mirëpres ndërsa e shijoni. Nga pasta më e mirë në një të thjeshtë dhe fshatar. A do të shkoni në Francë? Përveç muzeve dhe kështjellave ka edhe gastronominë e saj. Gatimet frakneze janë të mrekullueshme në të ëmblat dhe të kripurat. Për të ngrënë!

Burimi i Urederra

Vizitë në burimin e Urederra

Parku natyror Nacedero del Urederra në Navarra na ofron një hapësirë ​​natyrore me bukuri të madhe për të shijuar me familjen.

Kostume tipike italiane

Kostume tipike të Italisë

Ekziston një përzgjedhje e madhe me kostume tipike italiane, me pjesë nga Rilindja, frymëzimet romake dhe veshjet veneciane.

Çfarë të shohësh në Ronda

Ronda është një nga qytetet më të vjetra dhe më të bukura në Spanjë. Ajo është e vendosur në provincën e Malaga dhe ...

Vizitoni Caldera de Taburiente

Do të shkoni në Ishujt Kanarie këtë verë? Pastaj bëni një shëtitje rreth ishullit La Palma dhe njihuni me Caldera de Taburiente fantastike. Hugeshtë e madhe dhe e bukur!

Oferta fluturimi në Romë

Roma në verë, përfitoni nga fluturimet me 60 euro

Në verë mund të bëjmë udhëtime për më pak para sesa mendojmë. Në këtë rast, ne do të udhëtojmë për në Romë, për dy ditë dhe për 60 euro. Shijoni një ofertë si kjo sepse nuk do të zgjasë aq shumë sa të mendoni dy herë. Përgatitni çantat tuaja!

Vullnetarë në të gjithë botën

Udhëtoni falas si vullnetar

Të udhëtosh falas si vullnetar ndërsa shohim botën është e mundur, pasi ka programe vullnetare në shumë vende dhe me misione të ndryshme.

Udhëtim në Marrakech

Fluturimi dhe akomodimi dy netë në Marrakech për 60 euro

Nëse keni planifikuar të bëni një ikje, ka ardhur koha më e mirë. Fluturimi dhe akomodimi për dy netë në Marrakech do t'ju kushtojë 60 euro. A nuk është kjo një mënyrë e mirë për të lënë mënjanë rutinën tuaj për disa ditë?

Plazhet e Tajlandës

Vizitoni plazhet më të mira në Tajlandë

Zbuloni cilat janë plazhet më të mira në Tajlandë që nuk duhet të humbisni në udhëtimin tuaj në këtë vend të bukur, nga ato më të ngarkuarat deri tek ato të paprishurat.

Tormo në Qytetin e Magjepsur

Vizitë në Qytetin e Magjepsur të Cuenca

Nëse ende nuk e njihni Qytetin e Enchanted të Cuenca, po ju mungon një ekskursion interesant përmes një hapësire natyrore që ofron formacione të pabesueshme shkëmbore.

Njihuni me Kalanë e Branit

Nëse ju pëlqen historia e Kont Drakulës, mund të vizitoni Kalanë e Branit në Rumani ... dhe madje të kaloni një natë të paharrueshme të Halloween!

Verona

Çfarë të shohësh në Verona

Qyteti italian i Veronës nuk është vetëm vendi ku supozohej të jetonin Romeo dhe Zhulieta, por ai ofron një përzgjedhje të madhe monumentesh dhe kishash për t'u vizituar.

Plazhet asturiane

Plazhet më të mira në Asturias

Zbuloni plazhet më të mira në Asturias, plazhet e vendosura në bregdetin e bukur Asturian, të rrethuar nga hapësira natyrore, disa unike në botë.

Sevilla

Çfarë të shohësh në Sevilje

Zbuloni gjithçka që mund të shihni në qytetin e Seviljes, nga Giralda e famshme në katedralen e saj ose Muzeu interesant i Vallëzimit Flamenco.

Vizitoni Firencën në Tetor

Do të shkoni në Itali këtë muaj? Tetori është një muaj i mrekullueshëm me ditë të ngrohta. Sigurohuni që të vizitoni Firence pasi ka shumë festivale argëtuese në Tetor.

Planet romantike në Madrid

Madrid është një qytet që na ofron gjëra të pafundme për të parë dhe për të bërë dhe nëse shkojmë si çift ...