Cuenca Zipline

Linja zip Cuenca

Linja zip Cuenca ju ofron një përvojë unike. Përveç kësaj, është një justifikim i mirë për të njohur qytetin e bukur kastilian. Shkoni përpara dhe provojeni.

Muzeu Dali në Figueres

Muzeu Dali në Figueres

Muzeu Dali në Figueres ju lejon të zbuloni jetën, mendimet dhe veprën e artistit të madh. Ejani dhe takoni atë.

Sueras

Sueras

Ne propozojmë një vizitë në Sueras, një qytet i bukur levantin në vargun malor Castellón të Espadán. Ejani dhe takoni atë.

Zip line

Zip line më i gjatë në Spanjë

Ne ju tregojmë zip line-in më të gjatë në Spanjë dhe të tjera marramendëse që mund të shijoni në vendin tonë. Shkoni përpara dhe provoni ato.

Enët e ushqimit

Ushqimi në Hondarribia

Ju sugjerojmë disa vende për të ngrënë në Hondarribia, si dhe pjatat më tipike që mund të shijoni. Shkoni përpara dhe provoni ato.

tavolina e restorantit

Ku të hani në Kartagjenë

Ne ju sugjerojmë disa vende për të ngrënë në Kartagjenë dhe ju japim disa ide në formën e pjatave tipike të zonës. Shkoni përpara dhe kërkoni për to.

Castillo de los Polvazares

Castillo de los Polvazares

Ne shpjegojmë se çfarë të shohim dhe të bëjmë në qytetin leonez të Castrillo de los Polvazares, djepi i Maragatería. Shkoni përpara dhe vizitoni atë.

Ushqimi në Amsterdam

Ku të hani në Amsterdam

Sanduiçe me harengë, patate të skuqura, topa djathi, bagels, hamburgerë, byrek me mollë, jashtë ose brenda.

Ourense

Ku të hani në Ourense

Ne ju tregojmë disa nga vendet më të mira për të ngrënë në Ourense dhe shijoni kuzhinën e shijshme galike. Guxoni t'i takoni.

porti i bareve

Sa qytete ka në Spanjë?

Ne shpjegojmë se sa qytete ka në Spanjë, por edhe shumë kuriozitete të tjera. Për shembull, qyteti me më shumë bare. Zbuloni ato.

Alcala de Guadaira

Ku të hani në Alcalá de Guadaira

Ne shpjegojmë se ku të hani në Alcalá de Guadaira dhe çfarë mund të porosisni. Ejani dhe njihuni me këtë qytet të bukur në provincën e Seviljes.

Timbuktu

Qyteti i 333 shenjtorëve

Qyteti i 333 shenjtorëve është një nga emrat që i është dhënë Timbuktu, qytetit legjendar të Malit. Guxoni ta takoni.

Kulla e Agbarit

Kulla Agbar në Barcelonë

Torre Agbar në Barcelonë është tashmë një nga monumentet e reja të Ciudad Condal, me këndvështrimin dhe ndriçimin e tij. Guxoni ta takoni.

skijimi i fundvitit

Fundi i vitit me ski

Dëshironi të filloni 2023 me kujtimet më të mira? Dëshironi të kaloni një pushim të paharrueshëm? Nëse përgjigjja juaj është po, ju jeni...

Roppongi Hills

Dritat e Krishtlindjeve dhe turizmi

Shumë njerëz udhëtojnë nëpër botë për të shijuar dritat e Krishtlindjeve dhe sot ju prezantojmë dritat e Tokios, Nju Jorkut dhe Madridit.

Shatërvani Cibeles

Cibeles kuriozitete

Ndër kuriozitetet e Cibeles ka legjenda, pjesë që zhduken dhe festime futbolli. Guxoni t'i zbuloni ato.

kulla e Arit

Pse quhet Torre del Oro?

Dëshironi të dini pse monumenti popullor Sevilian quhet Torre del Oro? Ne shpjegojmë teoritë e ndryshme. Guxoni t'i zbuloni ato.

Rruga Alcala

Kuriozitetet e rrugës Alcalá në Madrid

Ne do t'ju tregojmë disa kuriozitete për Calle Alcalá në Madrid, si për shembull fakti që ka qenë një kanion mbretëror dhe gjithashtu një aks financiar. Guxoni ta takoni.

Kafe në Amsterdam

Kafe në Amsterdam

Nëse jeni gati të udhëtoni në Amsterdam, këtu janë disa nga kafenetë më të mira në qytet ku mund të pini kafe dhe të pini duhan marihuanë.

kataplana me ushqim deti

Çfarë duhet të hani në Algarve

Ju keni shumë pjata tipike për të ngrënë në Algarve. Mes tyre bien në sy kataplanat dhe peshku i pjekur në skarë. Guxoni t'i provoni.

Kalaja e Bodiamit

pallate të braktisura

Mes shumë pallateve të braktisura në botë, spikat kështjella e Duckett's Grove, Leh ose Bodiam. Guxoni t'i takoni.

bashkëudhëtarët

Si të gjeni bashkëudhëtarë

Ne ju lëmë me shumë këshilla për të gjetur shoqërues të pajtueshëm udhëtimi: faqe interneti dhe aplikacione në spanjisht dhe anglisht.

Suxhuk

ushqim tipik gjerman

Ushqimi tipik gjerman përfshin pjata të shijshme si eisbein, supë kartoffel ose schnitzel. Guxoni t'i provoni.

e qëlluar

Ushqimi tipik i Hondurasit

Ndër pjatat që përbëjnë ushqimin tipik honduras, rekomandojmë supën e kërmillit ose baleadat. Guxoni t'i provoni.

kostum fallera

Veshjet tipike të Spanjës

Nuk mund t'ju tregojmë për një veshje të vetme tipike spanjolle. Vendi ynë ka një shumëllojshmëri të gjerë të kostumeve rajonale. Guxoni t'i takoni.

Instrumentet tipike të Afrikës

Nëse nuk e njihni Afrikën ose nuk jeni të vetëdijshëm për pasurinë kulturore dhe muzikore të këtij kontinenti, mund të mendoni se afrikanët luajnë vetëm daulle. Jo Në Afrikë jo gjithçka është daulle, kultura muzikore e këtij kontinenti përfshin harpa, bori, flauta, ksilofone dhe shumë e shumë më tepër.

veshje tipike të Italisë

veshje tipike të Italisë

Veshja tipike e Italisë është rezultat i traditave dhe zakoneve shekullore. Përveç kësaj, ai ndryshon nga një rajon në tjetrin. Guxoni ta zbuloni.

Rrobat tipike të Francës

Sot Franca është sinonim i modës. Industria franceze e modës është e fortë dhe Parisi është bërë prej kohësh meka e universit të dizajnit. Zbuloni sa piktoreske janë veshjet tipike franceze, përtej Parisit elegant dhe modern.

Restorant

Ku të hani në Sierra Nevada

Nëse po pyesni se ku të hani në Sierra Nevada, ne do t'ju themi se keni restorante të shumta të të gjitha stileve. Guxoni t'i provoni.

Biolumineshenca

Plazhet që shkëlqejnë natën

Plazhet që shkëlqejnë natën janë të bukura dhe këtë efekt ia detyrojnë fenomenit natyror të biolumineshencës. Guxoni t'i takoni.

Bukë sheqeri

Traditat e Brazilit

Ndër traditat e Brazilit keni ngjarje si karnavalet, pjata si feijoada dhe pasione si futbolli. Guxoni t'i takoni.

Flamuri i Kolumbisë

Traditat kolumbiane

Ndër traditat e Kolumbisë janë vallenato, e kuqja dhe karnavalet e zezakëve dhe të bardhëve. Guxoni t'i takoni.

Zakonet turke

Turqia është një vend magjepsës, pozicioni gjeografik i të cilit e ka bërë atë një udhëkryq kulturash dhe qytetërimesh. Ka një pasuri të mrekullueshme dhe pas mijëra Zbuloni zakonet shumëngjyrëshe të Turqisë: natën e kënasë, daullet e Ramazanit, leximin e llumeve të kafesë dhe shumë më tepër.

valle maasai

fiset e Afrikës

Ndër fiset e shumta të Afrikës, dallohen Maasai, Tuareg, Mursi ose Bushman. Guxoni të dini më shumë rreth tyre.

Fiset e Indisë

India është një vend gjigant me mbi 1300 miliardë banorë, duke e bërë atë vendin e dytë më të populluar në botë. Njihet se India është një vend i madh dhe multikulturor, aq i pasur sa është e pamundur të dish gjithçka. A e dini se ka shumë fise pak të njohura që jetojnë në zona të largëta?

Çfarë duhet të shihni në Muzeun Prado

Një nga muzetë më të rëndësishëm dhe më të vizituar në botë është Muzeu Kombëtar Prado në Madrid. Ju nuk mund të shkoni në një udhëtim në kryeqytetin spanjoll dhe jo Nëse nuk keni qenë kurrë në Muzeun Prado, ju pret një vizitë e mrekullueshme. Pastaj shkruani atë që nuk mund të humbisni këtu! Goya, Velazquez, Tiziano, Rubens... më të mirat e pikturës evropiane.

ku jetojnë eskimezët

Disi të gjithë e dimë se kush janë eskimezët. A do të jenë librat e fëmijërisë sonë, tekstet shkollore, filmat? Nuk e di, por Mësoni më shumë për Eskimezët, njerëzit që banojnë në rajonet arktike.

Restorant

Restorante gjermane në Madrid

Ka disa restorante gjermane në Madrid. Por shumë të tjera janë më shumë si birraria Teutonike me një menu të pjatave. Guxoni t'i takoni.

Salmorejo

Ushqimi tipik i Kordobës

Ushqimi tipik i Kordobës i përgjigjet substratit arab dhe traditave kastiliane dhe andaluziane. Guxoni ta shijoni dhe shijoni.

jahti më i madh në botë

Ata thonë se prej disa kohësh kërkesa për jahte të mëdha është në rritje dhe, sipas prodhuesve dhe shitësve, që nga viti 2019 El Azzam është jahti më i madh në botë, brenda një liste të pabesueshme super jahtesh që u përkasin të gjithëve. miliarderë.

restoranti më i shtrenjtë në botë

Më pëlqejnë vendet e bukura, por nuk kam shumë para, kështu që më duhet të kënaqem me t'i parë në TV ose në revista. Unë gjithmonë them që restoranti më i shtrenjtë në botë është në Ibiza dhe është Sublimotion. Jeni të gatshëm të paguani 1600 euro për darkë?

Bazilikën e Shën Pjetrit

Katedralja më e madhe në botë

Katedralja më e madhe në botë është Sevilja, megjithëse Bazilika e Shën Pjetrit në Romë është më e madhe. Njihuni me këto dy monumente.

Akropoli i Athinës

Akropoli, çfarë është

Ne shpjegojmë gjithçka për akropolin, çfarë është dhe cilat janë më të rëndësishmet. Për shembull, ai i Athinës apo ai i Asos. Guxoni t'i takoni.

Si u ndërtuan piramidat e Egjiptit?

Piramidat e Egjiptit janë një nga misteret më të mëdha të botës. Janë diçka e pabesueshme, sidomos kur dëgjon teoritë që janë thurur dhe vazhdojnë Piramidat e Egjiptit janë një çudi dhe një mister në të njëjtën kohë. A i besoni asaj që thonë arkeologët për ndërtimin e saj apo mendoni se ka një mace të mbyllur?

Burj Khalifa

kullat më të larta në botë

Kullat më të larta në botë gjenden kryesisht në Azi. I pari nga Perëndimi është në vendin e tetë. Guxoni t'i zbuloni ato.

Bunker në majë të Leon

Bunkerët në Spanjë

Ka shumë bunkerë në Spanjë nga Bilbao në Katalonjë, duke kaluar nëpër Madrid. A nuk mendoni se vizita në to është një formë e turizmit alternativ?

Si u formuan Ishujt Kanarie?

Ishujt Kanarie janë një arkipelag në Oqeanin Atlantik. Ata janë në veriperëndim të Afrikës dhe në total ato janë rreth tetë ishuj, pesë ishuj dhe tetë.Ishujt Kanarie janë ishuj me vullkane aktive dhe një natyrë të tejmbushur. Zbuloni se çfarë dihet për formimin e tij përmes kohës, magmës dhe shpërthimeve piroplastike.

Ushqimi tipik i Seviljes

Gastronomia spanjolle është shumë e shijshme dhe e larmishme, kështu që kudo që të shkoni do të hani fenomenal. Nëse, për shembull, shkoni për një shëtitje rreth e rrotull Nëse shkoni në Sevilje, mos harroni të provoni pjatat më tipike të gastronomisë së saj të shijshme dhe të larmishme: peshk, kërmij, bishtajore, salcice dhe shumë më tepër.

Djathërat më të famshëm francezë

Franca është sinonim i djathrave. Çdo rajon i vendit ka djathin ose djathrat e tij të veçantë, dhe ka rreth 240 djathëra që mund të gjenden në përgjithësi Zbuloni shumëllojshmërinë e mrekullueshme dhe të shijshme të djathrave të famshëm francezë: Roquefort, Brie, Reblochon dhe shumë të tjera...

Alhambra e Granadës

Historitë e Alhambrës

Historitë e Alhambrës. Zbuloni legjendat që kanë shoqëruar monumentin e mrekullueshëm të Granadës, të shpallur si Trashëgimi Botërore.

Amazonas

Doganat e rajonit të Amazonës

Zakonet e rajonit të Amazonës përfshijnë besimet fetare dhe mënyrën e jetesës së fiseve që e banojnë atë. Zbuloni ato.

Tradita të rralla në botë

Dhe kur mendon se bota është një vend më normal se në kohët e tjera, kupton se nuk është, se ka ende tradita, zakone, shumë gjëra Thyerja e pjatave, prerja e gishtave, hedhja e domateve, portokallit ose kanellës, maskimi i kafkave të kuajve. , foshnjat që kërcejnë... i dini këto tradita të çuditshme?

Paella

Ushqimet tipike të Spanjës

Ushqimet tipike spanjolle si omëleta me patate, paella ose zierja me fasule asturiane janë të famshme në të gjithë botën. Guxoni t'i shijoni ato.

Naturizmi: çfarë është

Të gjithë kemi ecur në shtëpi lakuriq në një moment ose kemi hequr kostumin e banjës në pishinë dhe kujtojmë se ndjenja e çuditshme dhe e këndshme e Naturizmit është shumë më tepër se të ecësh lakuriq në një plazh, është një mënyrë jetese që çdokush mund të ndjekë.

Alpet Zvicerane

doganat zvicerane

Zakonet zvicerane variojnë nga jeta shoqërore te mjeshtëria përmes festimeve dhe gastronomisë. Guxoni t'i zbuloni ato

Pjata tipike gjermane

Gjermania është një vend federal me histori shumë shekullore, kështu që kuzhina e saj thjesht zbulon këtë udhëtim kulturor. Nuk është e famshme si francezët, kuzhina gjermane është shumë më tepër se salsiçe dhe birrë, ndaj përgatituni të provoni më shumë shije dhe po, edhe shumë birrë.

Pallati i Westminster

zakonet angleze

Zakonet e Anglisë si Boxing Day apo ndryshimi i rojes në Buckingham do t'ju habisin. Guxoni të udhëtoni atje dhe t'i shijoni ato

Enët tipike të Japonisë

Unë e adhuroj ushqimin japonez, është diçka që më pëlqen shumë sa herë që udhëtoj dhe prej pak kohësh edhe në qytetin tim. Dhe është se me vrap ju njihni pjatat më të mira tipike të Japonisë: sushi, ramen, soba, okonomiyaki, shabu-shabu, oinigiri ...

Zakonet e Senegalit

Senegali është një vend në Afrikën Perëndimore dhe njihet si "porta për në kontinentin afrikan". Është një vend i bukur, me një shumëllojshmëri peizazhesh dhe Njihni zakonet dhe traditat kulturore të Senegalit.

Kultura e Greqisë

  Greqia është një nga destinacionet më të njohura turistike në botë. Në fund të fundit, ai është djepi i demokracive tona moderne perëndimore dhe ju ende zbuloni zakonet e Greqisë: çfarë të hani, si janë familjet, puna, artet ...

Ku të shkoni në një muaj mjalti

Muaji i mjaltit është super i rëndësishëm sepse është momenti kur çifti është më i relaksuar dhe më në fund mund të shijojë pak qetësi. A është ajo Amerika, Azia, Afrika apo Evropa ... ku do të dëshironit të shkoni në një muaj mjalti?

Zakonet italiane

Zbuloni zakonet e Italisë, ato që kanë formësuar karakterin e banorëve të saj me kalimin e kohës.

Kultura e Gjermanisë

Gjermania është në qendër të Evropës dhe pas Rusisë është vendi me numrin më të madh të banorëve në kontinent, me 83 milionë njerëz që jetojnë. Zbuloni se si është kultura gjermane, si janë njerëzit, zakonet e tyre, traditat e tyre

Kultura e Egjiptit

Egjipti është një vend mysliman, kështu që ju ndihmon të dini disa gjëra për kulturën para se të udhëtoni. Si të vishemi, si të përshëndesim, si të sillemi.

Kultura e Romës

Roma është një nga qytetet më të pabesueshme në Evropë. Unë jam i dashuruar me këtë qytet, nuk mund të jetë më i bukur, më kulturor, më interesant ... E pamundur Para se të udhëtoni në Romë, mësoni pak për kulturën, historinë, kuzhinën, festivalet dhe traditat e tij.

Kostum rajonal Galician

Mësoni rreth historisë së kostumit rajonal të Galicisë, një veshje tradicionale e fshatarëve të shekullit të shtatëmbëdhjetë dhe që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Ushqimi tipik i Aguascalientes

Zbuloni ushqimin tipik të Aguascalientes, një sintezë e traditës së kuzhinës të pjesëve të tjera të Meksikës dhe gastronomisë vendase.

Kultura e Kinës

Kina është një vend i mrekullueshëm me një kulturë mijëvjeçare, të pasur dhe të larmishme. Isshtë si një botë veç e veç, me gjuhët e saj, festivalet e saj, zodiakun e vet, kultura e saj kineze është e pasur, e larmishme, interesante, argëtuese. Zakonet e tyre, festivalet, ushqimi, muzika ... edhe zodiaku!

Kostum tipik i Rajonit të Andeve

Ne lexojmë "Rajoni i Andeve" dhe mendojmë për Amerikën e Jugut dhe disa vende, por në realitet, në mënyrë specifike, i referohet njërit prej gjashtë rajoneve natyrore. Rajoni i Andeve është një nga rajonet me diversitetin më të madh të peizazheve dhe kulturave në Kolumbi Me Zbuloni kostumet e tyre tipike!

Kostum tipik i Oaxaca

Veshjet tipike interpretojnë zakonet, traditat, gjithçka që lidhet me tokën dhe njerëzit e saj, kulturën e saj, fenë e saj, gastronominë e saj, Kostumet tipike të Oaxaca janë një himn për ngjyrën dhe gëzimin. Mos ndaloni së njohuri ata.

Kostum tipik Chiapas

Meksika është një vend multikulturor me tradita shekullore. Një nga rajonet e tij më të bukur është Chiapas, në jugperëndim të kombit. Ai ka gjysmën e tij. Nëse ka një kostum shumëngjyrësh dhe gazmor që është kostumi tipik i Chiapas, "chiapaneca". Por ai nuk është i vetmi!

Kostum tipik Nikaragua

Veshjet tipike të secilit vend ose çdo rajon brenda një vendi na tregojnë për territorin, zakonet dhe traditat e tij. Dhe kur dikush flet për veshjet tipike të Nikaraguas lidhen me vallëzimet e tyre tradicionale, kështu që bëhuni gati për një botë me ngjyra të gjalla dhe të gëzueshme.

Kostum tipik i Venezuelës

Secili vend ose çdo rajon brenda një vendi ka një kostum tipik, një veshje tradicionale që integron folklorin e tij, domethënë shprehjen e kulturës.Mësoni për kostumin tipik të Venezuelës dhe të gjitha variacionet e saj, rajon për rajon.

Traditat spanjolle

Secili vend ka zakonet e tij, një produkt i kalimit të kohës, njerëzit e tij, tokën e tij. Cilat janë, atëherë, zakonet spanjolle të përshtatshme? A i njihni traditat më të njohura spanjolle? Flamenco, ndeshje me dema, ahengje, festa, si janë dasmat, çfarë do të shkojnë në bare dhe tapas ...

Gara me kuaj Sanlúcar

Garat me kuaj Sanlúcar janë një shfaqje e ndryshme që zhvillohet në një mjedis natyror të mrekullueshëm dhe të privilegjuar

Traditat meksikane

Meksika është vendi me diversitetin më të madh kulturor në Amerikë, kështu që ka një det traditash interesante dhe kurioze. Disa janë shumë të vjetër, të tjerët Dita e të Vdekurve, Virgjëresha e Guadalupe, Karnavali Veracruz, mariachis, posadas ... njohin të gjitha traditat kulturore meksikane!

Cila ishte veshja e majanëve

Majat kanë qenë një nga popujt më të rëndësishëm dhe interesantë të botës antike. Shpërndarë në pjesën më të madhe të Amerikës Qendrore, për mijëra vjet.A keni menduar ndonjëherë se si visheshin Majat e lashta? Ata kishin veshur funde, sandale, fustane koke, këmisha shumëngjyrëshe dhe shumë pendë.

Legjendat kanariane

Legjendat kanariane janë të frymëzuara nga substrati i pasur Guanche, por ato flasin gjithashtu për ishuj që shfaqen dhe zhduken si me magji

Kostum tradicional rus

Sarafan, poneva, kaftan, janë emrat e disa veshjeve tradicionale ruse, trashëgimi të pasurisë kulturore të këtij populli antik evropian

Legjendat meksikane

Legjendat meksikane, të cilat i përgjigjen sintezës së kulturave para-kolumbiane dhe evropiane, përbëjnë një trashëgimi të pasur etnografike

Veshje tradicionale japoneze

Japonia është shtëpia ime e dytë. Unë kam qenë atje shumë herë dhe mezi po pres që të kthehet pandemia. Unë e dua këtë vend, njerëzit e tij, gastronominë e tij dhe Kimonos, obis, yukatas, sandale geta? Sa dini për veshjet tradicionale japoneze?

Ecja e dymbëdhjetë apostujve

Legjenda e Orës Astronomike të Pragës

Ora Astronomike e Pragës është një pjesë unike në botë, ne do t'ju tregojmë legjendën që rrethon këtë vepër të pabesueshme të artit. Lexoni postimin!

Kostum tipik Yukatán

Kostumi tipik i Yukatán është rezultat i keqgjinizimit midis vendasve dhe hispanikëve. Bartet gjatë jaranave, vallëzimit tradicional të zonës

Legjendat e Galicës

Legjendat e Galicisë janë aq të shumta sa janë të bukura dhe i përgjigjen trashëgimisë së pasur gojore dhe mitike të tokës së Breogán

Ushqimi tipik i Veracruz

Ushqimi tipik i Veracruz kombinon më të mirën e substratit vendas me produktet e mbërritura nga Spanja dhe me ndikimin afrikan.

Kostum tipik i Jalisco

Kostumi tipik i Jalisco është i lidhur me traditën e charrería dhe mariachi. Prandaj, ai përfaqëson më origjinalin e Meksikës.

Legjendat e Romës

Legjendat e Romës

Legjendat e Romës janë aq të shumta saqë ato madje i referohen themelimit të qytetit dhe viteve të para të ekzistencës së tij.

Legjendat e Seviljes

Legjendat e Seviljes janë shumë të shumta dhe i referohen të kaluarës mitike të personazheve që banonin në qytetin e bukur Andaluzian.

Kostum tipik i Veracruz

Kostumi tipik i Veracruz ndërthur autoktonin me atë që vjen nga Spanja. Ajo shquhet për mbizotërimin e së bardhës dhe për pëlhurat e saj të thjeshtë.

Plazh lakuriq

Plazhet nudiste në Tenerife

Ne ju tregojmë se cilat janë plazhet më të mira nudiste në ishullin e Tenerife dhe çfarë ju ofrojnë peisazhet e tij.

Lundrime mesdhetare

Lundrime mesdhetare

Po flasim për hijeshinë e mrekullueshme të lundrimeve mesdhetare, të cilat na ofrojnë itinerare të ndryshme.

Pagesat e Portugalisë

Si janë taksat në Portugali

Ne ju tregojmë disa detaje për të mësuar se si të paguani taksat në Portugali, një detaj i rëndësishëm nëse udhëtojmë në vendin portugez.

Bëni turizëm sportiv

Turizmi sportiv

Ne ju tregojmë se çfarë është turizmi sportiv, një lloj turizmi që po lulëzon dhe që mund të bëhet në shumë vende.

Traditat e Kinës

Traditat e Kinës

Ne do të flasim për disa nga traditat interesante të Kinës, një vend me një kulturë antike që ka shumë për të ofruar.

Veshje marokene

Si të vishemi në Marok

Ne ju tregojmë se si mund të visheni në një vizitë tipike në Marok, duke ditur pak më shumë për veshjet e tyre tipike.

Veshje indiane

Veshje indiane

Ne ju tregojmë të gjitha detajet rreth veshjeve tipike dhe tradicionale në Indi për të mësuar më shumë rreth kulturës së saj.

Festa e Patios në Kordoba

Festivali i Patios në Cordoba është një garë e bukur me lule për të cilën këto hapësira të shtëpive janë zbukuruar bukur.

Traditat irlandeze

Traditat irlandeze

Ne do të flasim për disa nga traditat më të mira në Irlandë për ta njohur pak më shumë këtë destinacion të pabesueshëm.

Amerikë Jugore

Amerikë Jugore

Ne flasim për pikat kryesore turistike në Amerikën e Jugut, me zonat kryesore për t'u vizituar.

Plazhi Oyambre

Plazhi Oyambre në Cantabria

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në plazhin e bukur të Oyambre në Cantabria dhe në zonat e tij afër.

Cala Llombard

Cala Llombards në Majorka

Ne ju japim këshilla se çfarë të shihni në Cala Llombard, në ishullin e Majorka, si dhe vendet afër.

Argoitia

Argoitia, vendosja për 'Tetë mbiemrat Baskë', nuk ekziston. Për ta krijuar atë, u morën pjesë të qyteteve të tilla si Zarautz, Zumaya ose Guetaria.

Faedo nga Ciñera

Faedo nga Ciñera

Po flasim për Faedo de Ciñera, një pyll i bukur ahu i vendosur në León që ka peisazhe të bukura.

Shën Michael i ngjitjes

San Miguel de Escalada është një nga mrekullitë e para-romaneskës spanjolle. Mund ta vizitoni në komunën e Gradefes, provinca e León.

Riano

Fjordet Leonese

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në fjordet Leon, një zonë shumë e bukur në Castilla y León.

Park natyror Dunas de Liencres

Parku Natyror Liencres Dunes

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet dhe bëhet në Parkun Natyror Dunas de Liencres në komunitetin e Cantabria.

Lumi më i gjatë në botë

Gjithmonë është besuar se lumi legjendar Nil është më i gjati në botë, por çka nëse nuk do të ishte ...

hotel Leon

Parador de León ose Manastiri i San Marcos është një xhevahir arkitektonik në të cilin do të ndiheni të transportuar në kohërat e shkuara.

Shkretetira e Saharase

Shkretetira e Saharase

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në zonën e Shkretëtirës Sahara, një vend me peizazhe të pabesueshme dhe një kulturë interesante.

Plazhi Islantilla

Plazhe të bukura të Huelva

Ne do të flasim për cilat janë plazhet më të bukura në Huelva, zona me rërë që ofrojnë atraksione të ndryshme për turistët.

Tempulli i Luksorit

Tempulli i Luksorit në Egjipt

Ne ju tregojmë të gjitha detajet në lidhje me tempullin e famshëm të Luxor në Egjipt, një tempull që i përkiste Tebës antike.

Kalaja e çambordit

Kalaja e çambordit

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihet në Château de Chambord që ndodhet në Luginën Loire në Francë.

Champs Elysees

Champs Elysées, Paris

Ne ju tregojmë gjithçka që mund të shihni dhe të bëni në zonën e Champs Elysees të Parisit.

Çad

Jo shumë udhëtarë guxojnë të udhëtojnë në Çad. Konfliktet dhe sulmet terroriste kanë bërë që turizmi të mos ...

medina sidonia

Bukuria dhe romantizmi i Cádiz sintetizohen në një vend: Medina Sidonia, një destinacion në gjysmë të rrugës midis ...

Kultura arabe

Ne jetojmë në një botë të larmishme dhe është ajo diversitet që na bën kaq interesant si specie. Sot do të shohim ...

Riga

Deti Baltik

Krahasuar me ujërat e ngrohtë dhe të mbushur me njerëz të Detit Mesdhe, Deti Baltik mund të duket i ftohtë, i largët dhe ...

Rrethi Arktik

Rrethi Arktik është zona më e madhe e virgjër në planet. Një vend i çuditshëm dimri i përhershëm që pavarësisht se qëndron ...

Bari

Bari është një qytet i bukur në Italinë e Jugut që ju ofron një trashëgimi madhështore monumentale, mot të mirë dhe gastronominë më të mirë.

Katowice

Katowice

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në qytetin polak të Katowice në provincën e Silesia.

Far i Sumburgh

Shetland

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihni në ishujt e pabesueshëm Shetland në veri të Skocisë, një parajsë e vërtetë.

Georgetown

Më parë Georgetown ishte ndarë nga qendra e Uashingtonit dhe për shumë vite ishte rezidenca e diplomatëve dhe ...

Triest çfarë të shohësh

Trieste

Ne do të zbulojmë se çfarë mund të shohim me interes në qytetin italian të Triestes, me zonën e tij historike.

Fucino do Porco

Fuciño do Porco në Galicia

Ne ju tregojmë më shumë rreth peizazhit të bukur të njohur si Fuciño do Porco që ndodhet në Mariganë Lugo në Galicia.

Ishull blu

E vendosur në rrethin Carabanchel është qendra më e madhe tregtare në Madrid: Islazul. Parajsa e pazarit ...

Varanasi

Varanasi, Indi

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihni dhe të bëni në qytetin indian të Benares, i konsideruar si një qytet i shenjtë.

Kalaja e Wewelsburg

Kalaja e Wewelsburg

Ne ju tregojmë për historinë e Kështjellës Wewelsburg në Gjermani, një vend historik.

Katedralja Girona

Katedralja Girona

Ne ju tregojmë detajet që duhet të dini në lidhje me Katedralen e Girona, një vepër që ndërthur stile dhe tregon një histori të mrekullueshme.

Arguineguin

Arguineguín ju ofron plazhe të mrekullueshme, parqe natyrore, një klimë të këndshme gjatë gjithë vitit dhe kuzhinë të hollë kanariane.

Fshati Santa Claus

Fshati Santa Claus

Po flasim për parkun temë të Santa Claus Village, i vendosur në Finlandë, ku jeton Santa Claus.

Carmona

Me më shumë se 5.000 vjet histori, qyteti Sevillian i Carmona është një nga më monumentalët në ...

Ishujt Columbretes

I ndodhur 56 kilometra nga Castellón, arkipelagu Columbretes është një nga rezervat e Detit Mesdhe me ...

Banja Széchenyi

Széchenyi Spa në Budapest

Po flasim për Spa të mrekullueshme Széchenyi në qytetin e Budapestit, një nga më të mëdhatë në botë.

Qytetet e Cádiz

Qytetet e Cádiz

Ne ju tregojmë disa nga qytetet në Cádiz që nuk duhet të humbni, plot me shtëpi të bardha, trashëgimi dhe hapësira natyrore.

Shtatë mrekullitë e Botës

Që nga viti 2007 ka 7 mrekulli të reja të botës moderne të zgjedhur në një studim global nga më shumë se 90 ...

Ibiza çfarë të shoh

Çfarë të shohësh në Ibiza

Ibiza është një ishull që i përket Ishujve Balearik dhe është padyshim një nga më të famshmit. Pikat kryesore ...