Machu Pichu

Mbytet Machu Pichu

Machu Pichu përballet me problemet e turizmit masiv dhe përpiqet t'i zgjidhë ato përpara se rrëshqitjet e tokës ta fundosin atë përgjithmonë.

Ropa Vieja, ushqim kuban

Pjatat më tipike të ushqimit kuban

Kuzhina kubane është një kombinim i kuzhinave të ndryshme: spanjolle, italiane, taíno dhe afrikane. Mos harroni të zbuloni pjatat e tyre më të mira!

buka e të vdekurve

buka e të vdekurve

Ne shpjegojmë se çfarë është buka e të vdekurve dhe si bëhet ajo, një bazë në kulturën meksikane që lidhet me të ndjerin. Guxoni ta provoni

Kolumbi

Çfarë duhet të shihni në Kolumbi

Me një të kaluar shumë të pasur koloniale dhe një natyrë që kombinon plazhet, malet, xhunglat dhe plantacionet e kafesë, Kolumbia është një destinacion i mrekullueshëm.

San Blas

Çfarë duhet të shihni në Panama

Panamaja ka shumë më tepër për të na ofruar sesa kanali i saj i famshëm: plazhe, shkëmbinj nënujorë koralorë, male, ujëvara dhe shumë kulturë.

Vrimë lavdie

Vrima e zezë në Kaliforni

Vrima e zezë ose Glory Hole është derdhja e një dige në Kaliforni, por ajo tërheq vizitorë nga i gjithë vendi.

Ishulli Coco

Ishulli Coco

Isla del Coco i përket Kosta Rikës dhe, për shkak të bollëkut të saj natyror, është shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore. Shkoni përpara dhe takoni atë.

anglia e re 1

New England

New England është e kaluara koloniale e Amerikës, por është gjithashtu një rajon me bukuri të mrekullueshme natyrore.

e qëlluar

Ushqimi tipik i Hondurasit

Ndër pjatat që përbëjnë ushqimin tipik honduras, rekomandojmë supën e kërmillit ose baleadat. Guxoni t'i provoni.

Çfarë duhet të shihni në Pensilvani

Pensilvania është një nga shtetet kryesore në themelimin e Shteteve të Bashkuara. Është vendi ku u shkrua Deklarata e Pavarësisë dhe Zbuloni bukurinë historike të Pensilvanisë së vjetër, në Shtetet e Bashkuara: qytete Amish, fushëbetejat e Luftës Revolucionare dhe Luftës Civile, muzetë e mëdhenj...

Bukë sheqeri

Traditat e Brazilit

Ndër traditat e Brazilit keni ngjarje si karnavalet, pjata si feijoada dhe pasione si futbolli. Guxoni t'i takoni.

Flamuri i Kolumbisë

Traditat kolumbiane

Ndër traditat e Kolumbisë janë vallenato, e kuqja dhe karnavalet e zezakëve dhe të bardhëve. Guxoni t'i takoni.

Qytetet më të mëdha në Kanada

Kanadaja përbëhet nga dhjetë provinca dhe tre territore, kryeqyteti është qyteti i Otavës dhe popullsia e tij, në disa pjesë të territorit të saj, flet Toronto, Otava, Montreal, Vancouver janë disa nga qytetet më të mëdha dhe më të njohura në Kanada. , a njihni otarët?

Kur të udhëtoni në Kosta Rika

Amerika Qendrore është kthyer në një destinacion të shkëlqyer turistik për të gjithë ata që kërkojnë të përjetojnë natyrën, detin dhe plazhet më të mira. Ndër ata që dinë kur të shkosh në Kosta Rika për të shmangur shirat e dendur ose turmat turistike pa humbur asnjë nga hijeshitë e saj natyrore.

Amazonas

Doganat e rajonit të Amazonës

Zakonet e rajonit të Amazonës përfshijnë besimet fetare dhe mënyrën e jetesës së fiseve që e banojnë atë. Zbuloni ato.

Këshilla për të udhëtuar në Riviera Maya

  Një nga zonat më turistike në Meksikë është Riviera Maya. Nëse ju pëlqen dielli, deti dhe plazhi, ky është një nga destinacionet më të kërkuara në Riviera Maya: ku të qëndroni, çfarë të bëni, kur të udhëtoni ... Gjithçka për të shijuar një pushim të mirë në Karaibe!

Shkretëtirat e Shteteve të Bashkuara

Në shumë filma në Shtetet e Bashkuara shohim shkretëtira me vrasës serialë, kauboj, tregtarë droge ose njerëz që kanë një aventurë. Shkretëtirat e Njihuni me katër shkretëtirat e mëdha të Shteteve të Bashkuara, kaktusët, kojotat, rërat, shkurret, nxehtësia ekstreme dhe madje edhe bora.

Çfarë të shihni në Mexico City

Kryeqyteti i Meksikës është një qytet i vjetër, i gjallë, i populluar, argëtues, historik, interesant. Nuk ka mbiemra për qytetin më të rëndësishëm në Muzetë, parqet, kështjellat, kanalet, artin, historinë, piramidat ... të gjitha këto dhe shumë më tepër që mund të dini në Mexico City.

Ushqimi tipik i Aguascalientes

Zbuloni ushqimin tipik të Aguascalientes, një sintezë e traditës së kuzhinës të pjesëve të tjera të Meksikës dhe gastronomisë vendase.

Kostum tipik i Rajonit të Andeve

Ne lexojmë "Rajoni i Andeve" dhe mendojmë për Amerikën e Jugut dhe disa vende, por në realitet, në mënyrë specifike, i referohet njërit prej gjashtë rajoneve natyrore. Rajoni i Andeve është një nga rajonet me diversitetin më të madh të peizazheve dhe kulturave në Kolumbi Me Zbuloni kostumet e tyre tipike!

Kostum tipik i Oaxaca

Veshjet tipike interpretojnë zakonet, traditat, gjithçka që lidhet me tokën dhe njerëzit e saj, kulturën e saj, fenë e saj, gastronominë e saj, Kostumet tipike të Oaxaca janë një himn për ngjyrën dhe gëzimin. Mos ndaloni së njohuri ata.

Kostum tipik Chiapas

Meksika është një vend multikulturor me tradita shekullore. Një nga rajonet e tij më të bukur është Chiapas, në jugperëndim të kombit. Ai ka gjysmën e tij. Nëse ka një kostum shumëngjyrësh dhe gazmor që është kostumi tipik i Chiapas, "chiapaneca". Por ai nuk është i vetmi!

Kostum tipik Nikaragua

Veshjet tipike të secilit vend ose çdo rajon brenda një vendi na tregojnë për territorin, zakonet dhe traditat e tij. Dhe kur dikush flet për veshjet tipike të Nikaraguas lidhen me vallëzimet e tyre tradicionale, kështu që bëhuni gati për një botë me ngjyra të gjalla dhe të gëzueshme.

Kostum tipik i Venezuelës

Secili vend ose çdo rajon brenda një vendi ka një kostum tipik, një veshje tradicionale që integron folklorin e tij, domethënë shprehjen e kulturës.Mësoni për kostumin tipik të Venezuelës dhe të gjitha variacionet e saj, rajon për rajon.

Kultura amerikane

Amerika është një kontinent i madh, i larmishëm i popujve vendas dhe emigrantëve, si në veri dhe në qendër, ashtu edhe në jug. Por fakti se si është kultura amerikane? Disa këshilla praktike që duhet të keni parasysh nëse udhëtoni, për punë ose studim.

Traditat meksikane

Meksika është vendi me diversitetin më të madh kulturor në Amerikë, kështu që ka një det traditash interesante dhe kurioze. Disa janë shumë të vjetër, të tjerët Dita e të Vdekurve, Virgjëresha e Guadalupe, Karnavali Veracruz, mariachis, posadas ... njohin të gjitha traditat kulturore meksikane!

Cila ishte veshja e majanëve

Majat kanë qenë një nga popujt më të rëndësishëm dhe interesantë të botës antike. Shpërndarë në pjesën më të madhe të Amerikës Qendrore, për mijëra vjet.A keni menduar ndonjëherë se si visheshin Majat e lashta? Ata kishin veshur funde, sandale, fustane koke, këmisha shumëngjyrëshe dhe shumë pendë.

Legjendat meksikane

Legjendat meksikane, të cilat i përgjigjen sintezës së kulturave para-kolumbiane dhe evropiane, përbëjnë një trashëgimi të pasur etnografike

Hotelet më të mira në Punta Cana

Një nga destinacionet më të mira të plazhit në Amerikën Qendrore është Punta Cana, një vend në Republikën Dominikane, ku ka shumë bukuri natyrore dhe a po planifikoni pushimet tuaja? Ne ju tregojmë se cilët janë hotelet më të mira në Punta Cana: vetëm të rriturit, familja, gjithë përfshirëse ...

Kostum tipik Yukatán

Kostumi tipik i Yukatán është rezultat i keqgjinizimit midis vendasve dhe hispanikëve. Bartet gjatë jaranave, vallëzimit tradicional të zonës

Ushqimi tipik i Veracruz

Ushqimi tipik i Veracruz kombinon më të mirën e substratit vendas me produktet e mbërritura nga Spanja dhe me ndikimin afrikan.

Kostum tipik i Jalisco

Kostumi tipik i Jalisco është i lidhur me traditën e charrería dhe mariachi. Prandaj, ai përfaqëson më origjinalin e Meksikës.

Kostum tipik i Veracruz

Kostumi tipik i Veracruz ndërthur autoktonin me atë që vjen nga Spanja. Ajo shquhet për mbizotërimin e së bardhës dhe për pëlhurat e saj të thjeshtë.

Amerikë Jugore

Amerikë Jugore

Ne flasim për pikat kryesore turistike në Amerikën e Jugut, me zonat kryesore për t'u vizituar.

Kanali i Panamasë

Me shumë vështirësi në ndërtimin e tij, Kanali i Panamasë është një vepër e inxhinierisë faraonike që bashkon detin ...

Ura e San Franciskos

Ura e San Franciskos është kartolina e qytetit që të gjithë marrin në shtëpi gjatë ...

Salla e Famës

Dreamndrra e çdo adhuruesi të filmit është të udhëtojë në Los Angeles për të vizituar çdo cep të Qytetit të ...

Vendet e Amerikës Qendrore

Amerika është një kontinent shumë i madh që shkon nga një skaj në tjetrin të globit. Ka shumë vende, por pa dyshim ...

Shkretëtira Sonoran

A ju pëlqen shkretëtirat? Ka shumë në çdo kontinent dhe një nga më të rëndësishmit në Amerikën e Veriut ...

Çfarë të shohësh në Jukatan

Meksika është një vend shumë turistik, me mijëra vjet histori dhe peisazhe të mrekullueshme. Një nga qendrat e saj turistike ...

Kafshë të egra në liri

Për adhuruesit e natyrës, shikimi i kafshëve të egra në liri është mënyra më e respektueshme për të shijuar ...

Çfarë të shohësh në Florida

Një nga shtetet që përbëjnë Shtetet e Bashkuara është Florida. Shtë një shtet ku jetojnë shumë njerëz dhe gjeografia e tij ...

Udhëtim në Kubë

Plazhet parajsore në zemër të Karaibeve, një trashëgimi interesante historike-kulturore, një gastronomi e shijshme dhe ngrohtësia e njerëzve të saj janë ...

Falls Niagara

Krijimi i një kufiri natyror midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, Niagara Falls është një spektakël natyror i përbërë nga tre ujëvara ...

Udhëtim në Machu Picchu

Një nga vendet më magjike në botë, ku lidhja midis nesh dhe mjedisit është e dukshme për të thjeshtë ...

Mali Rushmore

Shumë kartolina nga Shtetet e Bashkuara janë bërë të njohura nga kinemaja dhe sot ne shtojmë një tjetër në listë: ...

Torres del Paine

Torres del Paine

Ne ju tregojmë se çfarë mund të shihet në Parkun Natyror të bukur Torres del Paine të vendosur në Kili, me liqene akullnajore, male dhe një akullnajë.

Ushqim kolumbian

Ushqimi kolumbian është rezultat i bashkimit të ushqimit dhe traditave gastronomike të Amerindian, Spanjisht dhe ...

Silicon Valley

Silicon Valley e Kalifornisë është një mekë për teknologjinë dhe geeks. Pikërisht, emri i saj do të thotë Silicon Valley, ...

Shkretëtira Atacama

Nëse jeni duke kërkuar destinacione befasuese që ju bëjnë të ndiheni sikur të ishit në një planet tjetër, duhet të drejtoheni për në Shkretëtirën e ...

Lugina e Vdekjes, turizmi në Shtetet e Bashkuara

Siç sugjeron emri i saj, Lugina e Vdekjes duket si një luginë e vdekjes: është e madhe, është shkretëtirë, është gri, nuk duket se strehon jetën. Shtë një luginë me Luginë të Vdekjes që nuk ka vdekur aspak, por vlon nga jeta, natën dhe ditën? Parku Kombëtar i Luginës së Vdekjes nuk e shqetëson nxehtësinë ekstreme, prandaj njihuni me këtë perlë turistike të Shteteve të Bashkuara.

Doganat e Guatemalës

Amerika është një kontinent i pasur me kulturë dhe histori dhe pjesa qendrore ka një trashëgimi të mrekullueshme të Majave që nuk është e kufizuar në Meksikë, si disa Guatemala me mendje mungon është një tokë e pasur me tradita dhe zakone, disa me origjinë para-hispanike, të tjerët trashëguar nga Spanja Befasohuni me ta!

Zakonet kolumbiane

Një nga arsyet kryesore pse udhëtimi është një përvojë shumë interesante është mundësia e njohjes së zakoneve të ndryshme ...

Flamuri i Brazilit

Zakonet braziliane

Brazili, një nga vendet më të mëdha në Amerikë, është një vend ku mijëra turistë vendosin të udhëtojnë secili ...

Doganat e Ekuadorit

Amerika Latine është një vazo e shkrirjes së racave dhe qytetërimet dhe kulturat e saj mijëra vjeçare kanë lënë një trashëgimi të rëndësishme. Ndoshta, për një joamerikan, nuk shkoni në Ekuador? Epo, është një vend i bukur dhe ka shumë zakone. Po në lidhje me njohjen me disa prej tyre para se të vizitoni? etiketimet, kostumet tipike, ushqimi ...

Zakonet boliviane

Nëse nuk e njihni Amerikën e Jugut ka të ngjarë të mos e dini që Bolivia është një vend i shumanshëm dhe për këtë arsye nuk është e mundur të thuhet se traditat e saj dhe A po shkoni në Bolivi? Çfarë destinacioni i bukur! Ka shumë zakone kulturore, shumë histori dhe shumë ushqime të shijshme! Sigurohuni që të provoni pak nga gjithçka.

Zakonet kubane

Si rezultat i përzierjes së kulturave, në një proces që zgjati disa shekuj, një kulturë unike lindi nga një e madhe ...

Zakonet kanadeze

A po udhëtoni së shpejti në Kanada? A po planifikoni të studioni një sezon atje? Kanadaja është një nga vendet më të vlerësuarat ...

Doganat e Argjentinës

Argjentina është në thelb një vend i imigrantëve, megjithëse gjeografia e saj është aq e gjerë sa që varësisht nga vendi ku shkoni do të jeni në gjendje të bini në kontakt me doganat që po shkoni në Argjentinë dhe doni të dini pak më shumë? Pastaj njihni disa nga zakonet, ushqimet, pijet tipike, qëndrimet dhe zakonet e tyre.

Gastronomia e Meksikës

Kur bëhet fjalë për ushqimin, meksikanët kanë një thënie që thotë "bark i plotë, zemër e lumtur". S'ka rëndësi…

Halloween

Traditat e Sh.B.A.

Filmat dhe serialet amerikane na kanë treguar zakonet e popullit amerikan në raste të panumërta. Ne ndoshta mund të ...

Kodra e gotës

Statujat e Jezusit shumëzohen në të gjithë botën Perëndimore dhe të Krishterë dhe kur ato ngrihen në majë të maleve ose kodrave ato bëhen destinacione të njohura. Një nga destinacionet më të njohura të turizmit fetar në Meksikë është në Guanajato: është Cerro del Cubilete dhe statuja e tij e madhe e Krishtit.

Gjiret e bukura të Huatulco

A ju pëlqen plazhet me rërë të bardhë? Pastaj mund të provoni plazhet e bukura të Bahías de Huatulco, në Paqësorin Meksikan.

Zbulimi i Liqenit Titicaca

Liqeni Titicaca ka diçka që i magjeps ata që e mendojnë. Lakeshtë liqeni më i lartë i lundrueshëm në botë ...

Shpellat Tolantongo

Harrojeni Playa del Carmén dhe Tulúm, vizitoni Grutas de Tolantongo fantastike. Ata janë të paharrueshëm! Grotot, pellgjet, burimet e nxehta, tunelet, stalagmitet dhe stalaktitet.

Vizitoni liqenin Titicaca, mrekulli në Peru

Peruja është një destinacion i shkëlqyeshëm në Amerikën e Jugut dhe Liqeni Titicaca është një nga liqenet më përrallorë në botë: ishujt totora, kajak, rrënojat arkeologjike ...

Huayna Picchu, thesar në Peru

Do të shkoni në Peru? A do ta vizitoni Machu Picchu? Pastaj shtrydhni zemrën, trembni marramendjen dhe ngjituni në Huayna Picchu. Ju do të shpërbleheni me pamjet më të mira!

Turizëm i lirë në Ishullin e Pashkëve

A mendoni se shkuarja në Ishullin e Pashkëve është e shtrenjtë? Hiqni qafe atë ide. Ishulli i Pashkëve ose Rapa Nui është një parajsë e arritshme, kështu që paketoni çantën e shpinës dhe jini gati.

Shijoni një javë në Xhamajka

Xhamajka është sinonim i plazheve dhe reggave por ofron shumë më tepër. Një javë në Xhamajka është më e mira: plazhet, ujëvarat, xhungla, malet dhe shumë rum.

Pushime me diell në Barbados

A mendoni për Karaibet? Epo, Barbados është një destinacion i shkëlqyeshëm: plazhe të bukura, det i ëndërruar, histori koloniale dhe shumë, shumë rum.

Fëmijë me veshje tipike braziliane

Kostum tipik nga Brazili

Zbuloni kostumin tipik të Brazilit dhe rrobat që ato veshin në varësi të periudhës së vitit dhe zonës. Cila është veshja e Brazilit? Zbulojeni këtu!

Grua e përulur me kapelë peruane

Veshje tipike të Perusë

Cila është veshja tipike e Perusë? Ne ju tregojmë rrobat e peruanëve në ditën e tyre të përditshme, si burra dhe gra dhe si është kapelja peruan

Alaska Veriore, kufiri i botës

Nëse ju pëlqen Natyra me një shkronjë të madhe atëherë nuk mund të humbisni Alaskën. Veriu është pjesa më e largët dhe më e thyer e shtetit dhe është e bukur.

Shën Lucia, verë gjatë gjithë vitit

Dëshironi një vend ku është verë pothuajse gjatë gjithë vitit? Pastaj drejtohuni për në Karaibe dhe shijoni ishullin e bukur të Santa Lucia. Ju nuk do të pendoheni!

Rruga e Pablo Escobar në Kolumbi

'Narcos', seriali që Netflix dha premierën në verën e vitit 2015 në lidhje me Pablo Escobar ka zgjuar edhe një herë interesin e ...

Parqet më të mira të ujit në SHBA

Parqet më të mira të ujit në SHBA

Përpilimi me parqet më të mira të ujit në SHBA me përshkrime dhe vendndodhje që të mund të planifikoni pushimet tuaja në Shtetet e Bashkuara

Rrugët Chiclayo

Zakonet Chiclayo

Ne do të zbulojmë zakonet e Chiclayo dhe sekretet e fshehura nga kultura e kësaj hapësire të tipit bregdetar të vendosur në Peru.

Laguna e Chiriquí

Liqenet e Panamasë

A e dini cilat janë liqenet më të rëndësishme në Panama? Ne do të zbulojmë se cilat janë më të mirat dhe çfarë duhet të sillni gjatë vizitës tuaj në këto vende mbresëlënëse.

Shtëpia që këndon në Meksikë

Hotelet më të mira luksoze në Karaibe

Po kërkoni hotele në Karaibe? Ne propozojmë një listë të 6 hoteleve më të mira luksoze në mënyrë që të mund të shijoni plazhet më të mira me stil.

South Key Largo

Çelësat më të mirë në Kubë

Jeni lodhur nga të ftohtit dhe mendoni vetëm për verën? Vera është sinonim i plazhit dhe detit dhe shumë njerëz nuk e konceptojnë sezonin e verës pa disa ditë dhe

Huaytapallana me borë

Nevados i Perusë

Zbuloni 5 Nevados më spektakolare të Perusë dhe shijoni peizazhin e bardhë të ofruar nga këto male të mëdha Peruane.

Në jug të Argjentinës

Më e mira e Argjentinës së Jugut

Zbuloni atraksionet më të mira turistike në Argjentinën jugore dhe vendet unike në këtë zonë plot surpriza për më shumë udhëtarët.

Rruga Nazca

Zbulohen misteret e linjave Nazca

Midis Nazca dhe Palpa, në Peru, është një nga misteret më të njohura arkeologjike në botë: linjat Nazca, një Trashëgimi Botërore.

Vullkani Çikonal

Vullkanet në Amerikën e Veriut

Ne zbulojmë vullkanet më të pabesueshme në Amerikën e Veriut, disa vende të gjalla dhe unike që do t'ju lënë me gojën hapur.

3 plazhet kryesore në Xhamajka

Ishulli i Xhamajkës është një vend i përsosur për të shijuar plazhet. Ka tre plazhe që konsiderohen më të mirat dhe që duhet t’i vizitoni.

Plazhet e Natal në Brazil

Plazhet e Natal në Brazil janë mjaft të bukura dhe të ndryshme nga ato që jemi mësuar të shohim. A do të vizitoni ndonjë prej tyre?

Deti Peruan: Deti i Grau

Deti Peruan është një nga më të pasurit në planet. Dy lloje detesh bashkëjetojnë në të, ai tropikal në veri dhe ujërat e ftohtë që lajnë zonat qendrore dhe jugore të vendit.

Maska folklorike të Perusë

Një tjetër nga standardet e zanatit peruan janë maskat, të përdorura që nga kohërat më të lashta për t'u përdorur si lidhje me ...

Legjenda për Luginën e Colca-s

Sipas gjetjeve të pikturave të shpellave dhe instrumenteve prej guri, Lugina e Colca-s, e vendosur në Arequipa, Peru, ishte e banuar për mijëra vjet

Lagjet e rrezikshme në Amerikë

Në këtë postim ne do të vazhdojmë të dimë se cilat janë lagjet më të rrezikshme në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që të keni informacione se çfarë mund të gjeni

Turizmi Vullkanik në Alaskë

Sot do të praktikojmë turizmin vullkanik në Alaskë. Le të fillojmë turneun në Vullkanin Cleveland, një stratovolcano i vendosur në perëndim të ...

Kështu bëhet orizi autentik kuban

Një tjetër nga pjatat më të shquara të gastronomisë Kubane, ndoshta për shkak të thjeshtësisë së tij, është orizi Kuban, pak më ndryshe nga ai që prodhohet në Spanjë.

Lagjet në Uashington DC

Sot do të vizitojmë disa nga lagjet më emblematike të qytetit të Washington DC Le të fillojmë turneun tonë në ...

Muzika tipike e Panamasë

Panama është një tokë jashtëzakonisht muzikore, një vend i Amerikës Qendrore që shquhet për ritmet e saj tropikale, Afro-Karaibe, urbane, rurale ...

Mount McKinley në Alaskë

Alaska dhe Hawaii, shtetet e ndara

Hawaii dhe Alaska janë dy shtetet e ndara të SH.B.A.-së dhe megjithëse janë shumë të ndryshme ato ndajnë disa gjëra të përbashkëta. Në këtë artikull ne ju japim një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të shihni në të dy faqet.

Zakonet e Piura

Piura është një nga destinacionet më të vlerësuara në Peru, i vendosur në pjesën më veriore të vendit në lidhje me bregdetin.

Peisazhet e Venezuelës

Venezuela është një komb me hijeshi të madhe turistike në lidhje me natyrën e saj, prandaj ka qindra peisazhe që ia vlen të njihen

Doganat e Hondurasit

Hondurasi është një komb që në lidhje me traditat e tij ka një karakter jashtëzakonisht piktoresk

Vullkanet e Amerikës Qendrore

Amerika Qendrore është e vendosur në një zonë që konsiderohet të jetë me një aktivitet të gjerë vullkanik, i cili njihet si Harku Vullkanik ...

Nudizmi në Kolumbi

Në rastin e Kolumbisë, ne po përballemi me një nga kombet e pakta në Amerikën e Jugut që ka ...

Gjuhët në Detin Karaibe

Deti Karaibe është një destinacion i shkëlqyeshëm për pushime. Nuk ka dyshime, plazhe të tilla koloniale, dete, qytete dhe qytete. Eshte…

Çfarë të vizitoni në Virxhinia?

Le të shohim disa nga atraksionet turistike që shteti i Virxhinias aktualisht na ofron. Aktualisht Virxhinia është shtëpia e diçkaje ...

Plazhet e Santiago de Kubë

Siç kemi thënë shumë herë, vera është sinonim i plazheve, detit dhe diellit dhe në detin Karaibe, destinacioni im ...

Quito, Firence e Amerikës

Të gjithë e njohin këtë qytet të bukur si Quito, edhe pse emri i tij i vërtetë është San Francisco de Quito. Lindja…

Ishulli më i madh në Afrikë

Madagaskari është ishulli më i madh në Afrikë dhe i katërti më i madh në botë. Surroundedshtë e rrethuar plotësisht ...